'Nükleer Alaturka' bağımsızlık için destek bekliyor

'Nükleer Alaturka' bağımsızlık için destek bekliyor
'Nükleer Alaturka' bağımsızlık için destek bekliyor
'Benim Çocuğum' belgeseliyle dikkat çeken yönetmen Can Candan, Türkiye'nin nükleer hikayelerine odaklanacağı yeni belgesel film projesi 'Nükleer Alaturka'ya hazırlanıyor. Türkiye'de nükleerin bazen sarsıcı, bazen trajikomik ve çoğu zaman da absürd tarihini anlatacak bağımsız belgesel için Indiegogo'da kampanya başlatıldı.

LGBTİ bireyler ile ailelerinin ilişkilerine odaklanan çarpıcı belgesel 'Benim Çocuğum'la geniş bir izleyici kitlesine ulaşan yönetmen Can Candan , Türkiye’nin nükleer hikayelerine odaklanacağı yeni belgesel film projesi ' Nükleer Alaturka ’ya hazırlanıyor. 'Nükleer Alaturka' ile Türkiye’de nükleerin bazen sarsıcı, bazen trajikomik ve çoğu zaman da absürd tarihini anlatacak ilk uzun metraj belgesel filmi olmayı hedefliyor.

Yönetmen ve yapım ekibinin hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü bağımsız filme maddi destek sağlamak için fon toplama sitesi Indiegogo'da bir kampanya başlatıldı. Yönetmen Can Candan, kampanya sayesinde mümkün olduğunca çok insana ulaşmayı ve nükleer ile ilgili farkındalığı arttırmayı hedeflediklerini söylüyor. Ayrıca filmin ekibi herkesi belgesel projesinin yapım sürecine destek olarak bu projeyi sahiplenmeye davet ediyor. Destek olmak için: http://igg.me/at/ nuclearallaturca

Çernobil nükleer felaketinden sonra dönemin sanayi bakanı Cahit Aral, halkı çayda radyasyon olmadığına ikna etmek için kameraların karşısında çay içmişti.

'Nükleer Alaturka' belgesel projesinin arkasında deneyimli bir ekip yer alıyor. Başta yönetmen Can Candan olmak üzere, 2015’te Berlin nGbK’da yapılan '77?13 - Türkiye’de Direnişin Sanatı' sergisinin küratörü Christian Bergmann ve Surela Film'den Ayşe Çetinbaş’ın yapımcı olarak yer aldıkları projede 'Beni Akkuyu’larda Merdivensiz Bıraktın: Türkiye’nin Nükleerle İmtihanı' kitabının yazarı Filiz Yavuzdanışman-araştırmacı ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü öğretim üyesi İlke Ercan da bilimsel danışman olarak yer alıyor. Kısa sürede büyüyen 'Nükleer Alaturka' ekibine, dikkat çekici sergileriye son dönemde adını çokça duyduğumuz Cem Dinlenmiş de çizer olarak dahil oldu.

Nükleer hikâyeleri gün yüzüne çıkararak farkındalık yaratma çabalarını güçlendirmek ve insanlara harekete geçme ilhamı vermek için yola çıkan 'Nükleer Alaturka'nın seyirciyle buluşma tarihi olarak ise 2018 yılı planlanıyor.