Nur Koçak'ın bütün çıplakları

Nur Koçak'ın bütün çıplakları
Nur Koçak'ın bütün çıplakları
Ankara Galeri Nev, Türkiye'de fotogerçekçi akımın öncü isimlerinden Nur Koçak'ın 'İlk Çıplak, Son Çıplak' sergisine ev sahipliği yapıyor.

Fotogerçekçilik akımının Türkiye ’deki öncülerinden Nur Koçak, daha önce sergilenmemiş henüz akademi öğrencisiyken yaptığı ilk dönem resimlerini de içeren ‘İlk Çıplak, Son Çıplak’ sergisiyle Ankara Galeri Nev’e konuk oluyor. Koçak’ın 1961’den 2012’ye tüm dönemlerini kapsayan sergi, aynı zamanda sanatçının kişisel tarihine yolculuk niteliğinde. Koçak’ın daha sonra pek çok defa kullandığı kadın nesnelerinin ilk örneklerinin ilk defa görülebileceği sergide, sanatçının 2012 yılında gerçekleştirdiği ‘Denizli Horozu’ isimli heykel de ilk kez izleyiciyle buluşuyor.
Eserleri daha önce Santralistanbul’da ve İstanbul Modern’de sergilenen Koçak, 1974 yılında Paris’te fotogerçekçilik doğrultusunda çalışmaya başladı. Kadının nesne olarak kullanımı ve kadının kullandığı nesneler üzerine çalıştığı, reklam filmlerinden esinlendiği ‘Fetiş Nesneler/ Nesne Kadınlar’da’, fotografik görüntüyü yakalamak için yağlıboya yerine akrilik boya ile çalıştığı ve fırça yerine boya püskürtme tabancası kullandı. Sergide bu dönem örneklerinin yanı sıra, sanatçının önemli serilerinden ‘Vitrinler’den de örnekler izlenebilecek.