Nur Sürer altın portakalın sahibi olacak

Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) Genel Müdürü Göksel Kumsal, 47'nci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün, Nur Sürer'e verileceğini açıkladı. Sürer, bu ödülle, üçüncü kez Altın Portakal'ın sahibi olacak.

ANTALYA- 56 yaşındaki Nur Sürer, 1982 yılında 12 Eylül öncesi bazı sahneleri sansüre uğrayan Sinan Çetin'in ilk yönetmenlik denemesi ‘Bir Günün Hikayesi’ ve 1989'da Tunç Başaran'ın ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ filmindeki ‘İnci’ karakteriyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü almıştı.

Erden Kıral'ın ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ filmi ile sinema hayatına adım atan sanatçı, 40'tan fazla filmde ve televizyon dizisinde rol aldı. Son olarak Kanal D'de yayınlanan ‘Asi’ dizisinde ‘Nermin Kuzcuoğlu’ karakterini canlandıran Sürer, bu ödülle üçüncü kez Altın Portakal'ın sahibi olacak.

AKSAV Genel Müdürü Göksel Kumsal, festivalde ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün bu yıl 6 kişiye birden verileceğini söyledi. Filme çekilen 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren, 40'a yakın filmin yönetmenliği yapan ve Türkan Şoray ve Cihan Ünal'ın rol aldığı ‘Beyaz Şemsiye’ gibi birçok fotoromana imza atan 80 yaşındaki Safa Önal, 47'nci Altın Portakal'da ilk kez heykelcik sahibi olacak. (dha)