@ErkanAktug

Nuri Bilge'yle çalışmak yüksek güven veriyor

Nuri Bilge'yle çalışmak yüksek güven veriyor
Nuri Bilge'yle çalışmak yüksek güven veriyor

Zeynep Özbatur, Nuri Bilge Ceylan ın yeni filmi Bir Zamanlar Anadolu da nın da yapımcısı. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

Avrupa Film Akademisi'nin Eurimages yılın yapımcısı seçilen Zeynep Özbatur Atakan, 'Gösterdiğim özenin görülmesi gurur verici' diyor
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

Eurimages yılın yapımcısı ödülü nasıl bir gurur sizin için?
Avrupa Film Akademisi Eurimages ödülü benim için çok anlamlı oldu. Çünkü uluslararası kurum ve kuruluşlarla çalışmak, belli bir özen ve disiplin gerektiriyor. Bu göstermiş olduğum özenin görülmüş ve ödüllendirilmiş olması çok gurur verici bir şey.
Yapımcının ödüllendirilmesi bizim alışkın olduğumuz bir şey değil. Eurimages neden veriyor bu ödülü?
Bu ödül, son 4 yıldır veriliyor. Yapımcının motivasyonuna ve yapımcılık mesleğine çok önem veriyorlar. Çünkü, Eurimages vb.. gibi kurumlarda işlerin sağlıklı yürüyebilmesi için ‘yapımcı’ların rolü esas alınıyor. İlk kez bu yıl tek yapımcıya verildi.
Türkiye ’de yapımcıyla ilgili yanlış bildiklerimiz nelerdir?
Yapımcının sadece ‘para yatıran’ kişi olarak algılanmaması gerektiğini söylerim hep... Projenin hedeflerini belirlemek, bütçesini ve yapım stratejisini oluşturmak, dağıtım/pazarlama aşamasını doğru planlamaktır. Projenin tüm ticari riskini ‘yatırımcı’ ve 3. parti ortaklara, destek alınan fon, kurum ve kuruluşlara karşı taşıyan kişidir.
Düzenlediğiniz yapımcılık atölyelerinde neler öğretiyorsunuz? Meraklısı nasıl katılabilir?
Birinci amaç ‘yapımcı’nın sınırlarını tanıtmak ve bir meslek olarak sağlıklı bir şekilde algılanmasını sağlamak. Bu noktada yönetmen, oyuncu, senaristlerle de çalışmalar yapılıyor. İkinci amaç ‘yapımcı’ yetiştirmek ve iyi projelerle iyi yapımcıların buluşacağı bir platform oluşturmak... Katılmak isteyenler info@zeynofilm.com adresinden bilgi alabilir. Bir de bu konu bir blogum var. www.yapimlab.blogspot.com
Nuri Bilge Ceylan’ın yapımcısı olarak anılıyorsunuz. Nasıl bir işbirliği sizinki?
Son 7 yıldır çalışıyoruz ve 3 film yaptık. Benim için Nuri Bilge Ceylan’la çalışmanın en büyük avantajı, kendisinin dünyada en tanınan yönetmenlerden biri olması... Bu, bana her şeyden önce çok yüksek bir güven sağlıyor. İşbirliğimizde sağlıklı bir iş bölümü var. Bu nedenle uzun zamandır çalışıyoruz. .
Nuri Bilge dışında başka isimlerle de çalışmayı düşünüyor musunuz?
Kutluğ Ataman ile yeni bir proje hazırlığı içerisindeyiz. Projenin adı, ‘Kral’...

‘İklimler’ ve ‘Üç Maymun’la Cannes’daydı
Eurimages yılın yapımcısı ödülüne değer görülen Zeynep Özbatur Atakan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema -Tv bölümü mezunu. 1986-1998 yılları arasında reklam sektöründe çalışan Atakan, 1998’de sinemaya yöneldi. ‘Lola+Bilidikid’de Kutluğ Ataman, ‘Hiçbiryerde’ filminde ise Tayfun Pirselimoğlu’yla çalışan Atakan, 2004 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın ortak yapımcısı olarak çalışmaya başladı ve yapımcılığını üstlendiği ‘İklimler’ ve ‘Üç Maymun’, başta Cannes olmak üzere pek çok uluslararası festivalde ödül kazandı. Ceylan’ın son filmi ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’nın da yapımcısı olan Atakan, post prodüksiyonunun sürdüğünü söylediği filmle ilgili başka ayrıntı vermiyor.