Nuri İyem'in Beethoven'ini gördünüz mü?

Nuri İyem'in Beethoven'ini gördünüz mü?
Nuri İyem'in Beethoven'ini gördünüz mü?

Türkiye'de figür resmin simge isimlerinden Nuri İyem'in 1953'te yaptığı Beethoven portresi.

Evin Sanat Galerisi, sezon açılışını birlikte çalıştığı sanatçılarının daha önce sergilenmemiş eserlerinden oluşan 'Portreler' sergisiyle yapıyor. Sergide büyük usta Nuri İyem'in 1953'te yaptığı Beethoven portresi de var.

Sanat tarihi boyunca varolmuş, her dönemde önemini korumuş ‘portre’, sanatın temel taşlarından biri. Salt modelin dış görünüşünü değil, aynı zamanda modelin ruhsal ve duygusal durumunu sanatçının gözünden yansıtır. Sanatçı, karşısındaki ifadeyi hem içinde yaşadığı dönemin hem de kendi iç dünyasının etkisiyle yorumlar.
Evin Sanat Galerisi’ndeki portre sergisi, farklı kuşaklardan 10 ressamın kendilerine özgü üsluplarıyla ortaya koydukları portrelerinin yanı sıra Nasip İyem ve Rahmi Aksungur’un büstlerini bir araya getiriyor.
Sergide Nuri İyem’in alışılagelmiş Anadolu kadını portrelerinden farklı olarak 1953’te yaptığı ünlü besteci Beethoven portresi gibi farklı eserleri de yer alıyor. Türk resminin yaşayan en büyük ustalarından Neş’e Erdok’un portrelerinin yanı sıra özgün portreleriyle Cansen Ercan, bilinçaltı okumalarıyla ürettiği portreler ile Temür Köran, güncel konuları irdelediği resimleriyle Hakan Gürsoytrak ‘Portreler’ sergisinin önemli isimleri.
Özellikle kadın portreleriyle dikkat çeken Zulal, kişisel sergilerinde portre geleneğini sıklıkla vurgulayan Emin Turan ve Hakan Cingöz’ün eserlerine Setenay Alpsoy ve Aylin Zaptçıoğlu’nun bu sergi için ürettikleri resimleri eşlik ediyor.
‘Portreler’ sergisi 9 Kasım’a kadar Evin Sanat Galerisi’nde. Tel: 0212 265 81 58


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  sanat

  ,

  Kadın

  ,

  Ünlü

  ,

  sergi

  ,

  Güncel

  ,

  portre