Nürnberg'den Kadir İnanır'a büyük onur

Nürnberg'den Kadir İnanır'a büyük onur
Nürnberg'den Kadir İnanır'a büyük onur
4-13 Mart tarihleri arasında Nürnberg'te düzenlenecek 21. Türkiye Almanya Film Festivali, bu yılki onur ödülünü Türkiye sinemasının efsane oyuncusu Kadir İnanır'a vereceğini açıkladı.

Türkiye sinemasının yurtdışındaki en önemli kalelerinden Nürnberg’teki Türkiye Almanya Film Festivali, 21’nci yılında Türkiye sinemasının efsane oyuncusu Kadir İnanır’ı onurlandıracak. Bu yıl 4-13 Mart tarihleri arasında yapılacak festivalden yapılan onur ödülü açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sanatını çağları aşarak sürekli olarak geliştiren ve kariyerinin tüm evrelerinde sinema izleyicisini kendisine hayran bırakan sanatçı nadir bulunur. Kadir İnanır kuşkusuz bu ender sanatçılardan biridir; Almanya’da Mario Adorf, İtalya’da Marcello Mastroianni’nin olduğu gibi... Kitleleri oyunculuğu ile büyüleyebilmesi, özel hayatında ve üstlendiği rollerle önemli toplumsal ve siyasi konulara değinmesi, Kadir İnanır’ı birçok neslin ve kesimin idolü haline getirmiştir. Kadir İnanır, 1968 yılında ilk kez kamera karşısına çıktıktan sonra kariyerinde hızla yükselmiştir. 182 sinema filmi ve 11 dizinin başrolünü üstlenen oyuncu, Türkiye sinemasında gişe başarısının teminatı olmuştur her zaman. Kadir İnanır’ın kariyeri nitelikli sinema sanatının, aydınlatmanın ve eğlencenin birleşimi olarak tanımlanabilir. Ataerkil toplumu veya sınıf çatışmalarını konu eden birçok toplumsal siyasi filmde oynayan İnanır, özellikle Atıf Yılmaz, Şerif Gören veya Ömer Kavur ile çalışmaları ile Türkiye’nin siyasi nitelikli sinemasında etkin olmuştur. Türkiye Almanya Film Festivali, oyuncu Kadir İnanır’a sanatı ile Türkiye sinemasının gelişmesine etkin katkısı ve yaşam boyu başarısı için Onur Ödülü’nü vermektedir.”
Kadir İnanır’a onur ödülü 4 Mart’ta Tafelhalle Nürnberg’de gerçekleşecek açılış galasında sunulacak. İnanır, 5 Mart’ta ise Künstlerhaus K4’te ‘Karılar Koğuşu’ filminin gösteriminin ardından seyircilerle söyleşiye katılacak.
4 - 13 Mart 2016 tarihleri arasında Nürnberg’de düzenlenecek 21. Türkiye Almanya Film Festivali kapsamında her yıl olduğu gibi yine sinemacılar, sanatçılar ve seyirciler arasındaki kültürel diyaloğu teşvik eden uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler gösterilecek. Festival programı Şubat’ın ortasında açıklanacak.

TÜRKİYE SİNEMASININ YURTDIŞINDAKİ KALESİ
1992 yılında Türkiye Sinema Günleri adı altında başlayan Türkiye Almanya Film Festivali bu yıl 21. yaşını kutluyor. Etkinlik, iki ülke sinemasını konu alan filmlerin, uluslararası seçici kurullar ve yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip. Festival, Türkiye sinema sanatının ülke dışında tanıtıldığı en büyük platform, Almanya’da ise, kültürlerarası diyaloğu sinema sanatı bağlamında sürekli kılan tek film festivali. Bu bağlamda Türkiye Almanya Film Festivali sadece Almanya’daki çokkültürlü diyaloğa hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal diyaloğu da yıllardan beri teşvik ediyor. Türkiye Almanya Film Festivali Almanya’nın önde gelen festivallerden sayılırken konulu festivaller arasında en önemlisi olarak sayılmaktadır.
Ayrıntılı bilgilere festival sitesinden ulaşılabilir: www.fftd.net