Nürnberg'ten 'Toz Bezi'ne en iyi film ve kadın oyuncu ödülü

Nürnberg'ten 'Toz Bezi'ne en iyi film ve kadın oyuncu ödülü
Nürnberg'ten 'Toz Bezi'ne en iyi film ve kadın oyuncu ödülü
İki gündelikçi kadının İstanbul'daki hayat mücadelesini anlatan Ahu Öztürk'ün yönettiği 'Toz Bezi', Nürnberg'te düzenlenen 21. Türkiye-Almanya Film Festivali'nde en iyi film seçilirken başrol oyuncuları Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal en iyi kadın oyuncu ödülünü paylaştı.

Ahu Öztürk ’ün ilk uzun metrajlı filmi ‘Toz Bezi’, Nürnberg’te düzenlenen 21. Türkiye-Almanya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldı; başrol oyuncuları Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal da en iyi kadın oyuncu ödülünü paylaştı.
Ödül töreninde Ahu Öztürk ödülünü, Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’teki HDP mitingine bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan adına aldı. Asiye Dinçsoy ödülünü Türkiye’de çıplak bedenleri teşhir edilen kadınlara adarken, Nazan Kesal ise ödülünü alırken “Artık barış olsun” dedi.

İki gündelikçi kadının İstanbul’daki hayat mücadelesini anlatan ‘Toz Bezi’, uluslararası prömiyerini 11-21 Şubat’ta 66. Berlinale Film Festivali Forum bölümünde yapmıştı.

Yönetmen Derviş Zaim başkanlığında Miraz Bezar (yönetmen, Berlin), Michael Aue (yönetmen, Nürnberg), Mariette Rissenbeek (German Films Genel Müdürü, Münih) ve Dr. Felicitas Kleiner’dan (Filmdienst dergisi editörü, Bonn) oluşan Nürnberg jürisi, Dito Tsintsadze’nin ‘God of Happiness’ filmini jüri özel ödülüne değer gördü.
En iyi erkek oyuncu ‘Herbert’ filmiyle Peter Kurth’un olurken Öngören ödülünü yönetmenliğini A. Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli ve Önder İnce’nin yaptığı ‘Küçük Kara Balıklar’ adlı belgesel filmi aldı. Nürnberg seyircisinin en iyi film tercihi ise Özcan Alper’in yönettiği ‘Rüzgarın Hatıraları’ oldu.

En iyi kısa film ödülü ‘Tuhaf Zamanlar’ filmiyle Mehmet Emrah Erkanı’nın olurken Serdal Altun’un yönettiği ‘Uçurtma’, Sanela Salketic’in yönettiği ‘The House In The Envelope’ (Zarftaki Ev) ise üçüncü seçildi.

10 gün günlük festival sonunda geçen yılların rekoru kırılırken, 7 bin seyirci festivalde hazır bulundu. 1600 öğrenciye özel gösterim sunuldu. Festivalde 45 film gösterildi.