Nâzım Hikmet anılıyor

Nâzım Hikmet anılıyor
Nâzım Hikmet anılıyor
Nâzım Hikmet, ölümünün 47. yılında Antalya ve İstanbul'da çeşitli etkinliklerle anılıyor

İSTANBUL - . Şairin Moskova’da hayatını kaybettiği 3 Haziran’da Antalya’da Fazıl Say imzalı ‘Nâzım Oratoryosu’ seslendirilecek. Konserde Fazıl Say’a şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Çoksesli Korosu, şiirde Genco Erkal, vokalde Sertab Erener ve Güvenç Dağüstün eşlik edecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı’nın düzenlediği etkinlik kapsamında saat 21.30’da Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserden önce de, Antalya Belediyesi’nin Mehmet Aksoy’a yaptırdığı ‘Nâzım Hikmet Hapiste’ adlı heykel Karaalioğlu Parkı’na dikilecek.

Nâzım Haydarpaşa’da
İstanbul’daysa İstanbul 2010 Ajansı ‘Haydarpaşa Garında Bahar’ başlıklı bir etkinlik dizisiyle Nâzım Hikmet’i yad ediyor. İstanbul’un aldığı göçün simge mekânlarından biri olan Haydarpaşa Garı’ndaki etkinliklerin teması ‘Nâzım Hikmet’ ve ‘Göç’. Bugün 12.00’de ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’ şiirinin okunmasıyla başlayacak etkinlikte Haydarpaşa Garı’nın açık alanları tiyatro, tren vagonları sinema salonlarına dönüşecek. Etkinlikler geceye dek sürecek.
Mehmet Ulusoy’un rejisiyle Nâzım’ın ‘Benerci Kendini Niçin Öldürdü?’sü bugün 21.30’da sahnelenecek. Yarın ise Sait Faik’in aynı adlı eserinden sahneye uyarlanan, ‘Semaver ve Kumpanya’. Cumartesi-pazar günleri 18.00’de ise ‘Güneşli Pazartesi’ sahnelenecek. Ayrıca ‘Mavi Gözlü Dev’ ve ‘Gurbet Kuşları’ gibi filmler gösterilecek.
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin her yıl 3-6 Haziran arasında düzenlediği ‘Nâzım Günleri’ de bugün başlıyor. Film gösterimleri, konserler, tiyatrolar, şiir ve müzik dinletilerinin yer aldığı etkinlikte bugün ‘Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim’ oyunu izlenecek. Etkinliğin kapanışı ise 6 Haziran Pazar akşamı 20.30’da Nâzım Kumpanya’nın ücretsiz konseriyle yapılacak.

BAKANLIK ŞAİR ADINA KİTAP YAYIMLIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl, Nazım Hikmet’i anma etkinliklerine, "İstanbul Şairi Nazım Hikmet, Hoş geldin" adlı bir kitap yayımlayarak anlamlı bir katkı yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, büyük Türk şairi Nazım Hikmet’in, vefatının 47. yıl dönümünde, Türkiye’nin birçok ilinde toplantılar ve sanat etkinlikleriyle anıldığı belirtildi.

Kitabın önsözünün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazıldığı bildirilen açıklamada, önsözden şu satırlara yer verildi:

"Nazım Hikmet’in trajik yaşamına, uğradığı haksızlıklara, çektiği acılara ve hasrete karşın, eserlerindeki yurt sevgisi, halkına ve diline bağlılığı, onun sanatçı kişiliğinin ve ödünsüz savaşçı kimliğinin göstergesidir. Bu özel yıl için hazırlanan ’İstanbul Şairi Nazım Hikmet, Hoş geldin’ kitabının Nazım’ı değişik yönleriyle tanıtarak, bir boşluğu dolduracağını umuyorum."

Bakan Günay’ın önsözünü Nazım’ın Kuvayı Milliye Destanı’nın sonunda bulunan, "Burada bitirdik destanımızı/Biliyoruz ki layığınca olmadı bu kitap/Türk halkı bağışlasın bizi!.. Hoş geldin Nazım! Hep bizimle ve ülkende olacaksın, sevgiyle anılacaksın!" dizeleriyle bitirdiği kaydedildi.

Açıklamada Bakan Günay’ın, "Kitap, hem büyük şaire geçen yıl vatandaşlık hakkının Bakanlar Kurulu kararıyla iadesi nedeniyle bir sevgi karşılaması niteliği taşıyor, hem de bu yıl İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle, onun İstanbul duyarlılığını öne çıkarmayı hedefliyor" şeklindeki görüşü de yer aldı.

Kıymet Coşkun’un editörlüğünde hazırlanan 464 sayfalık anma kitabı Ara Güler, Lütfi Özkök, Elçin Acun ve Ümit Yaşar Gözüm’ün fotoğrafları ve Nazım hakkında tanınmış edebiyatçıların yazı ve şiirlerini içeriyor. (aa,radikal)