Nâzım transfer oldu

Nâzım Hikmet 2002 yılına yeni bir yayınevinde girecek. Şairin bütün kitapları yıllardır basıldığı Adam Yayınları'ndan, Yapı Kredi Yayınları'na geçti.
Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

İSTANBUL - Nâzım Hikmet 2002 yılına yeni bir yayınevinde girecek. Şairin bütün kitapları yıllardır basıldığı Adam Yayınları'ndan, Yapı Kredi Yayınları'na geçti. Yıllardır, şairin tüm külliyatıyla birlikte, Memet Fuat'ın kaleme aldığı Nâzım Hikmet incelemeleri de Adam Yayınları tarafından yayımlanıyordu. Yapı Kredi Yayınları, Nâzım Hikmet'in Paris'te yaşayan oğlu Mehmet Nâzım'ı ikna edince, kitapların adresi de değişti.
Bir yıl önce Yapı Kredi Yayınları'yla şairin yasal vârisi Mehmet Nâzım anlaşma imzaladı. Tam rakam gizli tutulmakla birlikte, büyük bir tranfer ücreti ödendiği yayın dünyasında yaygın bir söylenti. Anlaşmanın ardından Yapı Kredi Yayınları, 2002 Nâzım Hikmet Yılı'nda tüm kitapları tekrar yayımlamak üzere hummalı bir çalışmaya girdi. Çalışmanın ilk ürünleri elbette şiirler. Nâzım'ın sekiz şiir kitabı birden 2 Ocak'ta, yeni kapaklarıyla piyasaya çıkacak.
Ardından sırayla oyunları ve romanları gelecek ve yıl sonuna kadar toplam 26 Nâzım Hikmet kitabı, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle satışa sunulacak.
Editör Güven Turan
Kitapların yeni baskıları şair Güven Turan'ın editörlüğünde hazırlanıyor. Ama Nâzım Hikmet'in günümüz okuruna en iyi biçimde aktarılması için yaşamı boyunca uğraşan Memet Fuat, bir kez daha mesai harcadı. Şiirleri, vaktiyle Adam Yayınları'ndan yayımlanması için en doğru biçimde bir araya getiren Memet Fuat, yeni kitapları da bir kez daha gözden geçirmiş.
"Nâzım'ın yayınevi değiştirmesi benimle ilgili bir şey değil" diyen Memet Fuat için önemli olan Nâzım'ın yapıtları. "Nâzım'ın şiiri zor dizilen bir şiirdir. Bu bakımdan bir düzeltmen olarak şiirleri yeniden okudum ve en doğru biçimde yayınlanması için çalıştım. Nâzım hangi yayınevine giderse ben de orada olurum. Çünkü önemli olan onun yapıtlarının doğru biçimde yayımlanmasıdır."
Yapı Kredi Yayınları, Nâzım Hikmet kitaplarını iki ayrı edisyon halinde hazırlıyor. Normal baskının yanı sıra, koleksiyoncular için ciltli, şömizli şık kitaplar da satışa sunulacak. Adam Yayınları'ndan çıkan Nâzım Hikmet kitapları ise baskısı tükenene kadar satışta kalacak.