O güzel günler için bilmem yanıyor musun!

Ronan Keating'in 'Fires'ındaki her şarkı İrlanda'yı temsilen Eurovision'a katılabilir
Haber: SARP DAKNİ - twitter.com/sarpdakni / Arşivi

Tam da bu yazıyı yazmak için masanın başına geçtiğimde okuduğum bir haber beni oldukça şaşırttı. Gelmiş geçmiş en sevilen ‘boyband’lerden (Türkçe bir yazıda bu terimi kullanmayı sevmiyorum ama genç erkekler grubu göze/kulağa pek hoş gelmiyor) birinin yükünü yıllarca üzerinde taşıyan Ronan Keating’in son albümü ‘Fires’, kendi ülkesi İrlanda’da ilk haftasında sadece 150 civarında kopya satmış. Yanlış okumuyorsunuz 150! Ronan ise hemen savunmaya geçip dijital satışların buna dahil edilmediğini, fiziksel kopyaların ise sadece İrlanda’da değil dünyanın hiçbir yerinde satmadığını söylemiş. Bu tespiti kesinlikle doğru. Yine de kendi memleketinde sadece akraba ve arkadaşlarına albüm satabilmiş olmasını tam olarak açıklamıyor.
‘Fires’, Ronan’ın altı yıllık bir aradan sonra yayımladığı beşinci stüdyo albümü. Haliyle insanda bir beklenti yaratıyor ama nafile... En büyük sorunu ise belki de çok kişisel bir pop albümü olması. Albüme adını veren, açılışını da yapan ilk single ‘Fires’, zamanında milyonlarca satan ilk solo albümünün lokomotifi ‘Life is a Rollercoaster’lı güzel günleri mumla aratıyor. Özellikle romantizm ve nostaljinin ağır bastığı yavaş şarkıların sonuna kadar sabretmek zor. Diğer yandan ‘NYC Girl’ gibi radyoda kulağınıza çarpsa kanal değiştirmeyeceğiniz, anlık keyif verebilecek birkaç şarkı da yok değil.
Ronan’la seneler sonra yeniden bir araya gelen New Radicals’dan Gregg Alexander ve Belinda Carlisle’ın zamanında tüm kariyerini borçlu olduğu (evet artık bir kariyeri yok) Rick Nowels imzalı ‘Nineteen Again ve Get Back to What is Real’, Ronan’ı milyonlar sattığı eski güzel günlerinin hayalleriyle dolduruyor olmalı.
Eurovision ’u takip edenler şimdi söyleyeceğim şeyi daha iyi anlayacaktır. ‘Fires’ın içindeki hemen her şarkı İrlanda’yı temsilen Eurovision’a katılabilir! Bu albümden daha fazlasını beklemek ise büyük saflık olur.


  ETİKETLER:

  Eurovision

  ,

  haber

  ,

  Dijital

  ,

  genç