O güzel insanlar Yaşar Kemal'i yalnız bırakmadılar

O güzel insanlar Yaşar Kemal'i yalnız bırakmadılar
O güzel insanlar Yaşar Kemal'i yalnız bırakmadılar
D&R'ın 146 mağazası ve internet satışlarından belirlediği verilere göre, son bir haftada Yaşar Kemal kitaplarına gösterilen ilgi dört kat arttı.
Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

RADİKAL - Türkiye ’nin en sevilen yazarı Yaşar Kemal’i cenazesinde yalnız bırakmayan okurları azalmıyor tam tersine çoğalıyor… Yaşar Kemal’i kaybettiğimiz günden bu yana kitap satışları hızla arttı. D&R’ın 146 mağazası ve internet satışlarından belirlediği verilere göre, son bir haftada Yaşar Kemal kitaplarına gösterilen ilgi dört kat arttı.

Yaşar Kemal’i 28 Şubat Cumartesi günü kaybetmiştik. Türkiye’yi yasa boğan bu kaybın üzerine başta İnce Memed olmak üzere kitaplarından, unutulmaz roman kahramanlarından bol bol bahsedildi, onu kitaplarıyla anmaya, okuyarak yaşatmaya çağıran yazılar yazıldı. Türkiyeli okurlar da bu çağrılara kulak vermiş olmalı… Yaşar Kemal’in yazdıklarını tekrar hatırlamak isteyenler olduğu kadar, onun ünlü romanlarını tanımaya karar veren genç okurun da ilgisinde bir artış olduğu tahmin ediliyor.

Yaşar Kemal heykeli kurtuldu!

Yaşar Kemal binlerce okuru tarafından uğurlandı


Yaşar Kemal’in ölümünden sonra, kitap satışlarının yüzde 417 arttığı bildirildi. En çok okunan kitabı, İnce Memed’in ilk cildi. Ardından ‘destansı roman’ türündeki kitabı Ağrı Dağı Efsanesi geliyor. Üç numarada İnce Memed 2, dört numarada Ağrı Dağı Efsanesi gibi ‘ince' bir başka kitabı, 79 sayfalık 'Kuşlar da Gitti' var. Yaşar Kemal bu kitabında ‘azatlık’ kuş satan, satamadıkları kuşları yiyen çocuklar aracılığıyla İstanbul ’daki değişimi ve çürümeyi anlatıyordu. Yazarın çok satanlar listesinin beşinci sırasında ise dört ciltlik İnce Memed’in üçüncü cildi yer alıyor.

Sanat Meclisi: Yaşar Kemal'i halktan çalmak kimsenin haddi değil

Oral Çalışlar yazdı. "Yaşar Kemal: "Dilimizi kestiler...""

Yaşar Kemal, uzun yazarlık yaşamı boyunca bir çocuk romanı, 12 deneme-derleme, 9 röportaj, 4 destansı roman, bir şiir, 21 roman iki de öykü kitabı olmak üzere 46 kitap yazdı. Kitapları Yapı Kredi Yayınları tarafından basılıyor.