O kömürü kullanmaya utanıyorum

O kömürü kullanmaya utanıyorum
O kömürü kullanmaya utanıyorum
Türkiye meydanlarındaki az sayıda madenci heykellerinden birini, Ankara Olgun Sokak'taki ünlü madenci heykelini yapan Metin Yurdanur ile Soma'daki kazayı konuştuk.

Türkiye meydanlarındaki az sayıda madenci heykellerinden birini, Ankara Olgun Sokak’taki ünlü madenci heykelini yapan Metin Yurdanur ile Soma’daki kazayı konuştuk.
Dün itibariyle önüne çiçek bırakılan yazılar asılan ünlü heykeli dışında da madenciler hakkında çalışmaları olan Yurdanur, “Ocaklara inmiş bir sanatçı olarak nefes alamıyorum” diye konuştu.

 

“Yüzlerce metrede karanlıktaki sanatçıların acısını içimde hissediyorum. Bunu biz hak etmiyoruz. Bu kadar büyük bir kaza ilk defa oldu. Nasıl bu hale geldik bilmiyorum. O heykelleri yaptım çünkü o insanların canıyla kanıyla bize getirdikleri nimetin, onların verdiği emeğin değerini bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunlar ne olur bir daha yaşanmasın. Ben o kömürü, onunla elde edilmiş elektriği kullanmaktan utanıyorum, çünkü içinde kan ve can var. Artık hem yer altındaki hem yer üstündeki işçilerin haklarına ve güvenli çalışma koşullarına kavuşması gerek.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Çiçek

  ,

  Ünlü