O ses Fransa!

O ses Fransa!
O ses Fransa!
7.5 milyon izleyiciyle Fransa'da yılın en çok izlenen ikinci filmi 'Hayatımın Şarkısı', işitme engelli ailesinin adeta ağzı ve kulağı olan bir genç kızın gelecek arayışlarını anlatıyor. Hüzünlü tonlar da taşıyan etkileyici bir aile komedisi...
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

HAYATIMIN ŞARKISI (Not: 3/5)
LA FAMIGLIE BELIER
Yönetmen: Eric Lartigau
Oyuncular: Karin Viard, François Damiens, Eric Elmosnino, Louane Emera
Yapım: 2014, Fransa-Belçika
Süre: 106 dakika

Salonlardaki ‘sessizlik haftası’nın Fransa dolaylarından temsilcisi niteliğindeki ‘Hayatımın Şarkısı’ (La famille Bélier), 2014’te ülkesinin ‘Box-office’ listesinde ikinci sıraya yerleşmiş ve toplam 7 milyon 450 bin 944 kişi tarafından izlenmişti.
Eric Lartigau’nun imzasını taşıyan yapım, temel olarak bir büyüme ve yuvayı terk etme öyküsü. Lakin terk edilen yuvanın farklılığı meseleyi derinden etkiliyor. Fransız taşrasında ortaöğrenimini sürdüren Paula Bélier, okuldaki koro çalışmaları sırasında bir anlamda müzik öğretmeni tarafından keşfedilir. Etkileyici sesi ona Paris’teki seçmelere katılmanın yolunu açmıştır. Lakin çiftçi bir ailenin ferdi olan genç kızın üzerinde büyük bir sorumluluk vardır; çünkü annesi, babası ve erkek kardeşi sağırdır ve o hepsinin ağzı ve kulağıdır. Üstelik babası, ‘rantçı’ belediye başkanının yeşili katleden tavırlarına kızıp siyasete de atılmıştır.

Hollywood yeniden çeker

‘Hayatımın Şarkısı’nda ana karakter Paula’yı canlandıran Louane Emera, 2013’te ‘The Voice’ yarışmalarının (‘O Ses Türkiye’nin orijinali) Fransa ayağında ilgi çekmiş ve yarıfinale kadar yükselmiş bir isim. Film, biraz da Emera’nın hatrına çekilmiş gibi görünse de senaryosu ve yerli yerinde öyküsüyle ilgiyi ayakta tutuyor. Malum, Hollywood zaman zaman çok tutmuş Avrupa filmlerinin -özellikle de Fransız patentli olanlarının- yenidençevrimlerine soyunur. ‘Hayatımın Şarkısı’nın, Amerikalı senaristlerin elinde son derece iç parçalayıcı bir öyküye dönüşmesi muhtemel. İşin Fransız kanadında yer alan Victoria Bedos, Thomas Bidegain, Stanislas Carre de Malberg ve yönetmen Eric Lartigau son derece zarif ve dengeli bir metin kaleme almışlar. Filmin iniş çıkışları özel olarak duygusal numaralara göz kırpmıyor ve komediyle hüznü başarıyla harmanlıyor. Filmin kalbinin attığı yer ise ‘işitme engelli’ insanları anlamamıza neden olan kilit bir sahne.

Kadroya gelince Emera’nın yanı sıra anne Gigi’de Karin Viard, baba Rodolphe’te François Damiens gibi Fransız sinemasının aşina yüzlerini izliyoruz. Müzik öğretmeni Fabien’de karşımıza gelen Eric Elmosnino, filmin en başarılı karakterine imza atmış.
Sonuç? Hüzünlü tonlar da taşıyan etkileyici bir aile komedisi izlemek istiyorsanız, ‘Hayatımın Şarkısı’, hayatınızın değil ama bu haftanın izlenilmeye değer filmlerinden biri.