Oasis hayranları çatlayacak

Oasis hayranları çatlayacak
Oasis hayranları çatlayacak

Liam Gallagher ve ekibi Beady Eye, yenilikçi heyecan verici, konserleri kaçırılmayacak gruplardan biri olacak.

Oasis'ten Liam Gallagher'ın yeni grubu Beady Eye, beklentilerin bayağı üzerindeki albümleriyle huzurunuzda
Haber: CHRISTOPHER ÇOLAK - chris@halfstereo.com / Arşivi

Beady Eye – Different Gear, Still Speeding LP [Dangerbird ] 

Birçok insan Noel ’siz bir Oasis’in olamayacağı, bu yüzden Beady Eye mayasının da tutmayacağını düşünüyordu. Hit parçalar hep Noel’in elinden çıktığı için, Beady Eye debut’sünün yeterince iyi olamayacağı görüşü hakimdi. Üzerlerinden büyük bir yük kalkmış, rahatlamış ve’özgür’ görünen Liam ve ekibi-artık alışmamız gerek-nam-ı diğer Beady Eye, bu debut’de işi kotarmaktan çok daha öteye götürmüşler oysa ki.
Albüm 60’lar kokusu ve balad rüzgârları eşliğinde koşturan vahşi bir at gibi ilerliyor! İçerdiği pop öğeler yüzünden gerçek Oasis’çiler tarafından pek de tutmayan ‘Beatles & Stones’ haricinde, 2009 öncesinde yapılmış eski parçalar dahil, ‘Different Gear, Still Speeding’ beklentileri boşa çıkarmadı, hatta pek çok muhafazakar Oasis hayranını şaşırttı, belki de kızdırdı. Hâlâ pekçoğu en iyi şarkıları Noel’in yazdığını ve en iyi riff’lere onun hayat verdiğini düşünedursun, Beady Eye en heyecanla beklenen canlı gruplarından biri olmayı başararak, indie camiasınıın iştahını kabarttı. Ayrı bir gazla turneleyeceklerine ve Radiohead dahil röportajlarında birçok gruba daha verip veriştireceklerine şüphe yok. 

Daha paylaşımcı
Şu bir gerçek ki 90’lardan beri Oasis dinleyen ve gerçek Oasis sound’unun Noel’siz olamayacağına ‘kendini fazlasıyla inandırmış’ müzikseverler, Beady Eye’a hiçbir zaman sıcak bakmayacaklar. Beady Eye dinlemek, eski kız arkadaşlarının yeni erkek arkadaşıyla hep birlikte sinemaya gidiyormuş gibi hissettirecek onları. Diğer yandan Oasis’in parıltılı günlerine tanıklık etmemiş yeni nesiller için Beady Eye yeni, heyecan verici, konserleri kaçırılmaması gereken gruplardan biri olarak görülecek. Beady Eye’ın müzikleri Liam Gallagher’ın önderliğinde ve Steve Lillywhite’ın prodüktörlüğünde daha demokratik, paylaşımcı bir platformda, herkesin fikirlerine değer veren bir anlayışla kotarılacak bundan böyle. Birilerinin fikrini hiç değiştiremeyecek olsak da, küllerinden doğmak böyle bir şey olsa gerek. Mirasyedilik? Bir Oasis olamayacakları “Definitely Maybe” olsa da, Beady Eye her nabza şerbet veriyor ve taze gönülleri fethedecek gibi.


  ETİKETLER:

  Noel

  ,

  Beatles

  ,

  hayat

  ,

  Erkek

  ,

  Kız