Objektifler daha da genişledi

Fotoğraf dünyası 2001 yılında çıtayı yükselti. Sergiler, düzenlenen etkinlikler, yeni oluşumlar, yeni dergiler 2002 yılı için beklentilerimizi yükseltti.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Fotoğraf dünyası 2001 yılında çıtayı yükselti. Sergiler, düzenlenen etkinlikler, yeni oluşumlar, yeni dergiler 2002 yılı için beklentilerimizi yükseltti.
Tartışmalar, içten içe çekişmeler, kutuplaşmalar internet üzerinden perde arkasında sürdü, gündemi fazla meşgul etmedi. Patlama belki 2002'de gerçekleşir!
'Fotoğrafçı' ve 'fotoğraf sanatçılığı' karmaşasına bu sene de bir son verilemedi.
Suyun öte yanından
Bu yıla damgasını vuran fotoğrafçı Ara Güler idi. Güler, Londra'da Hackelbury Fine Art Limited'in yanında üç büyük ilimiz Ankara, İzmir ve İstanbul'da sergiler açtı. İstanbul'da açtığı 'Sevgili Dostum Ara'ya' sergisi sayesinde, dünyanın en önemli fotoğrafçılarının eserlerini görme imkânımız oldu. Sergi 'görsel olarak' fotoğraf tarihi anlatacak nitelikteydi.
Suyun öte yanından gelen MAGNUM'lu Nicos Economopoulos'un 'Tanık' sergisi ise bizim için yılın en sürpriz sergisiydi. Sergi, fotoğrafçının 20 yıldır Balkanlar'da ve Türkiye'de çektiği fotoğraflarından oluşuyordu.
Belgesel fotoğraf sergileri bununla da sınırlı kalmadı. Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi'nde açılan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Arşivi'den (NARA) derlenen 'Yüzyılın Fotoğrafları' sergisi sayesinde Walter J. Lubken ve Lewis Hine'nin, George W. Ackerman, Irving Rusinow, Dorothea Lange, Charles Fenno Jacobs ve Danny Lyon'un önemli çalışmalarını görme imkânımız oldu.
Fotoğrafta 20. yılını Fotoğrafevi'nde açtığı 'Klasikler-Neo klasikler' başlıklı bir sergiyle kutlayan Merih Akoğul, 6. Saydam Günleri'nde Toplu Gösteriler bölümünün de konuğuydu. Fotoğrafçının 'Aşkküre' sergisi ise Eyüboğlu Koleji'nde hâlâ devam ediyor.
17. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri'ne, bir başka MAGNUM'lu Kent Klich 'Beth' adlı sergisiyle katılırken, İsveç'in en önemli fotoğrafçılarından Anders Petersen ve Halil Koyutürk birer atölye çalışması düzenledi.
***
Nitelikli sergiler artık galerilerde
'Niepce Ödülü Retrospektif Sergisi'ne Fransız Kültür Merkezi evsahipliği yaparken, Nazif Topçuoğlu sakatatlarla çalışmalarını sürdürdü. İbrahim Demirel ve Orhan Cem Çetin ise son dönem çalışmalarını İMKB Sanat Galerisi'nde sergiledi.
Şakir Eczacıbaşı 'Kapılar/Pencereler' başlıklı sergisini İş Sanat Kibele Sanat Galerisi'nde, Emine Ceylan ise Hindistan'da objektifine takılan 'anları' Vakıfbank Sanat Galerisi'nde sergiledi. Hindistan'ı konu alan bir diğer sergi ise Erol Akyavaş'ın sergisi oldu.
Ara Güler'in 'Ben genç olsaydım varoşlara giderdim' sözüne kulak veren MİHA'lı fotoğrafçılar 'Varoşlarda Varoluşlar' adlı bir sergiyle şehrin kıyısındaki yaşamı gözler önüne serdi. Kasa Galeri ise yılın son günlerinde Paul McMillen'ın sergisine ev sahipliği yapıyor.