'Oda'da ışıksızlar...

'Oda'da ışıksızlar...
'Oda'da ışıksızlar...
17 yaşında, bir adam tarafından kaçırılıp bir odaya kapatılan ve iki yıl sonra doğurduğu oğluna, bambaşka bir dünya tasviri sunan bir kadının yaşadıklarını anlatan 'Gizli Dünya' (Room), bu sezonun kaydadeğer filmlerinden. Filmin başrolündeki Brie Larson, en iyi kadın oyuncu dalında Oscar'ın en güçlü adayı olarak gösteriliyor.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

GİZLİ DÜNYA (Not: 3.5/5)
ROOM
Yönetmen: Lenny Abrahamson
Oyuncular: Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen, Sean Bridgers
Yapım: 2015, İrlanda-Kanada
Süre: 118 dakika

Lenny Abrahamson, bir önceki filmi ‘Frank’te tuhaf bir karakter üzerinden izole dünyalar üzerine bence muhteşem bir öykü anlatmıştı. İrlandalı yönetmen yeni filmi ‘Gizli Dünya’da (‘Room’) da benzer bir atmosferi, yine çarpıcı bir öykü eşliğinde önümüze atıyor. Bu kez 17 yaşında, bir adam tarafından kaçırılıp bir odaya kapatılan ve iki yıl sonra doğurduğu oğluna, bambaşka bir dünya tasviri sunan bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. Sadece çatı penceresi bulunan bu yaklaşık dokuz m2’lik alanda, büyük bir mucizenin üstesinden gelen Joy (ya da oğlu Jack’in deyişiyle ‘Ma’) nihayetinde bir kaçış planı hazırlayarak şansını denemeye karar veriyor...

Emma Donoghou’nun romanından, yazarının kaleme aldığı senaryoyla çekilen ‘Room’ adeta tam yarısından ikiye ayrılmış bir film. İlk yarıda Ma ve Jack’in birlikte inşa ettiği ‘Dünya’nın içinde dolanıp duruyoruz, ikinci yarıda ise bu iki karakterin ‘Gerçek Dünya’da kendilerine yer arama ve adaptasyon çabalarına tanıklık ediyoruz. Doğrusu ikinci yarıda filmin odağında kimi kaymalar olsa da ‘Room’, zekice bir öykü eşliğinde son derece etkileyici bir yapı kurmayı ve farklı bir sinemasal deneyimin üstesinden gelmeyi başarıyor.

Anne Joy rolündeki Brie Larson, filmdeki performansıyla ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’ın en güçlü adayı olarak gösteriliyor. Doğrusu bu konuda Amerikan sinema kamuoyuyla aynı görüşte değilim ama Jack’i canlandıran 10 yaşındaki Jacob Tremblay’in son zamanlarda izlediğim en muhteşem çocuk oyuncu performansını ortaya koyduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
‘Room’ bu sezonun kayda değer sinemasal çabalarından, kaçırmayın derim...