Ödül sezonunun şampiyonu: 'Boyhood'

Ödül sezonunun şampiyonu: 'Boyhood'
Ödül sezonunun şampiyonu: 'Boyhood'
Richard Linklater'ın çığır açın bir büyüme hikayesi anlattığı 'Boyhood/ Çocukluk', ödül sezonunun en çok öne çıkan filmi. Son dönemde birçok ödül toplayan 'Boyhood', son olarak Los Angeles Film Critics tarafından yılın en iyi filmi seçildi. Çekimleri 12 yıl süren ve bir çocuğu 1. sınıftan 12. sınıfa kadar izleyen 'Çocukluk'ta oyuncular da film ilerledikçe yaşlanıyor.

Türkiye ’de !f İstanbul ve Filmekimi’nde gösterilen ‘Çocukluk’, Oscar için önemli gösterge olan ödülleri bir bir topluyor. Son olarak Los Angeles Film Critics Associaton tarafından yılın en iyi filmi seçilen ‘Çocukluk’, American Film Enstitüsü’nün (AFI) açıkladığı yılın en iyi 11 filmi listesinde de zorlanmadan kendisine yer buldu. Kısa süre önce Boston Society of Film Critics ve New York Film Critics Circle’ın yılın filmi seçtiği ‘Çocukluk’, Britanya Bağımsız Film Ödülleri’nde en iyi uluslararası film ödülüne layık görüldü.
‘Gün Doğmadan’, ‘Gün Batmadan’ ve ‘Geceyarısından Önce’ gibi filmlerle tanınan yönetmen Richard Linklater’ın ‘Çocukluk’la Altın Küre ve Oscar’a da aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Rakipleri arasında ise ‘Birdman’ filmiyle Alejandro Gonzalez Inarritu ve ‘Gone Girl’ filminin başarılı yönetmeni David Fincher yer alıyor.
Ödül serüvenine Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen dahil üç ödül kazanarak başlayan ‘Çocukluk’, daha sonra San Sebastian, Seattle gibi festivallerden ödüllerle dönmüş ve Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCİ) tarafından da dünya genelinde 2014 yılının en iyi filmi seçilmişti. 


Çığır açan bir büyüme öyküsü anlatan ‘Çocukluk/ Boyhood’, 2002’den 2014’e, 12 yıllık bir sürede geçen, aynı oyuncuları bu 12 yıl boyunca izleyen, oyuncuları da film boyunca yaşlanan, senaryosu çekim sırasında hem de oyuncuların müdahalesiyle yazılan çok özel bir film. Sundance’te dünya prömiyerini yapan, ardından Berlin’de Altın Ayı için yarışan ‘Çocukluk’, yönetmen Richard Linklater’ın tabiriyle “Bir oğlanı birinci sınıftan 12. sınıfa kadar izleyen ve üniversiteye gidişiyle biten, anne-baba ile çocuk arasındaki ilişkinin öyküsü”, Ethan Hawke’a göre ise “Kapsamıyla Tolstoyvari bir film”. 12 yılda çekilen filmin oyuncu kadrosunda Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke yer alıyor.