Ödülü başına çal!

Gorillaz, müzik dünyasının prestijli ödülü Mercury'e aday gösterilmeyi reddetti.

LONDRA - Gorillaz, müzik dünyasının prestijli ödülü Mercury'e aday gösterilmeyi reddetti. Blur'un solisti Damon Albarn ve hip-hop kahramanı Dan 'The Automator' Nakamura gibi isimlerin yer aldığı grup, bu ödüle aday gösterilmenin 'ölü bir albatrosu boynunda taşıyarak sonsuza ulaşmak' kadar saçma olduğunu söyledi.
Birbirinden farklı animasyon karakterlerinden müteşekkil grubun 'hayali' bas gitaristi Murdoc da adaylıkla ilgili tepkisini "Neden diğer zavallı Muppet'ları da aday göstermiyorlar?" diyerek dile getirdi!
Popüler ve ticari başarıdan ziyade müzikal üstünlüğü ödüllendirmekle tanınan Mercury'nin bu yılki listesiyle ilgili 'ilginçlikler' bununla bitmiyor. 'Kid A'nin üzerinden bir yıl bile geçmeden yeni albümleri 'Amnesiac'ı yayımlayan Radiohead'in hangi albümüyle aday gösterileceği de tartışma konusu oldu. Sonunda grubun son çalışması 'Amnesiac'da karar kılındı.
Sekiz debut albüm ile fazla tanınmayan birkaç ismin de yer aldığı 2001 Mercury Ödülü aday listesinde yer alınabilinmesi için şarkıcı ya da grupların albüm satışlarının yüzde 20'nin üstünde olması gerekiyor. Bu yılki adaylardan öne çıkan bir isim de 'Stories from the City, Stories from the Sea' ile PJ Harvey.