Ödünsüz on yılın nimeti

Derya Bengi geçen pazar yayımlanan U2'nun yeni albümü 'How To Dismantle an Atomic Bomb' üzerine kaleme aldığı yazısında İrlandalı grup için "Hiç şakası yok, U2 dünyanın en büyük rock grubu olmaya devam ediyor ve bunu sanatsal özgürlüğünden ve özgünlüğünden ödün vermeden başarıyor" demişti.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Derya Bengi geçen pazar yayımlanan U2'nun yeni albümü 'How To Dismantle an Atomic Bomb' üzerine kaleme aldığı yazısında İrlandalı grup için "Hiç şakası yok, U2 dünyanın en büyük rock grubu olmaya devam ediyor ve bunu sanatsal özgürlüğünden ve özgünlüğünden ödün vermeden başarıyor" demişti.
'Büyüklük' U2'da kalsın. Ancak, 'sanatsal özgürlüğünden ve özgünlüğünden ödün vermeden' büyük başarılara imza atan birilerini, çok da uzaklarda aramaya gerek yok. Mor ve Ötesi'nin dördüncü albümü 'Dünya Yalan Söylüyor' mayısta çıktı. Ancak albüm hâlâ 'En Çok Satan Yerli Albümler' listelerinin ilk 10'unda yer alıyor. Bir albümün çok satması, o albümün iyi olduğunu göstermez tabii. Ancak 'sözünü sakınmayan' Türkçe sözlü bir rock albümünün Türkiye'de 200 bin satması, bizce bir başarı. Hem de Mor ve Ötesi bunu, 'sanatsal özgürlüğünden ve özgünlüğünden ödün vermeden' başardı.
Ocak 2005'te 10'uncu yılını kutlayacak grubun 2004'teki tek başarısı 'Dünya Yalan Söylüyor' değildi. Çağan Irmak imzalı 'Mustafa Hakkında Herşey'de kullanılan 'Bir Derdim Var' isimli parça ile Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Şarkısı ödülüne değer görüldü.
1998 yılından beri vokal ve gitarda Harun Tekin, gitarda Kerem Özyeğen, basta Burak Güven ile davulda Kerem Kabadayı'dan mürekkep kadroyla yoluna devam eden Mor ve Ötesi 'Dünya Yalan Söylüyor' piyasaya çıktığından bu yana yollarda. Edirne'den Malatya'ya kadar Anadolu'nun birçok yerinde konser verdi. Grupla turne sonrasında buluşup sohbet ettiğimizde albümün bu kadar çok satmasını bekleyip beklemediklerini sorduk. Güven "Biz güzel bir şeyler yaptığımızın farkındaydık. Ancak bu kadarını biz de beklemiyorduk" derken Tekin "Ben bekliyordum açıkçası" diye konuştu:
"İçimde bu albümün ticari açıdan plak şirketimize iyi yansıyacağına dair bir his vardı." Kabadayı da 'Dünya Yalan Söylüyor'un 'Türk rock piyasasında söylediği bu kadar değişik uçlara çekilip yine de varolmayı becerebilen az sayıdaki albümden biri olduğunu' söyledi.
Daha önce de söylediğimiz gibi Mor ve Ötesi Anadolu turnesinden yeni döndü. Eylülden aralığın başına kadar pek çok yerde konser verdi. Albümün başarısı konserlere olan ilgiye de yansımış. Hatta anlattıklarına bakılırsa bir 'Mor ve Ötesi'mania bile söz konusu.
'Neden ağlıyorlar?'
Mor ve Ötesi, Özyeğen'in deyişiyle son bir senedir konserlerden 'kaçırılmak' zorunda kalıyormuş. Grubun bindiği otobüsün peşinden koşanlar mı dersiniz, yoksa minibüsün camına yapışanlar mı... "Rahatsız edici değil, ancak tuhaf bir görüntü," diyor Tekin, Kabadayı ekliyor: "Bunun biraz da üzücü bir tarafı var. Oturduğum yerden pek çok şeyi çok net görebiliyorum. Çok soğukkanlı gözlemlerde bulunabiliyorum. Bakıyorum ileride birileri ağlıyor. Neden ağlıyorlar? Ben mi bir şey yaptım onlara? Samsun'da kullandığımız evin etrafını sardılar. Biz çıkmasak eve bir yerden gireceklerdi."
Yeni hedeflerinin en az 'Dünya Yalan Söylüyor' kadar iyi bir albüm yapmak olduğunu dile getiren grupla sohbetimizi 'Albümünüzün elde ettiği başarı, ödül, turne... 2004 için neler diyeceksiniz?' sorusuyla bitirdik:
Tekin: Hayatımızın en iyi zamanlarından birini geçirdik ve bu böyle sürecek gibi görünüyor.
Güven: 2004, benim için çok önemli bir yıldı. Kişisel hayatımda da. Evlendim. Her anı dolu doluydu. Burcum da yazmıştı zaten. Sevdim ben 2004'ü.
Kabadayı: 2004, grubun kuruluşundan bu yana en çok çalıştığımız yıldı. Her birimiz hayatını bu işe kanalize etti. Çok yorulduk. Ancak bütün emek ve çabanın sonucunda bizi çok mutlu eden bir yıl oldu.
Özyeğen: 2004 yılını her zaman iyi hatırlayacağım.