Off to Nevizade havası güzel

Off to Nevizade havası güzel
Off to Nevizade havası güzel

Fleur Odylle ve grubu 16 Mayıs Çarşamba akşamı Ghetto da bir konser verecek.

İstanbul'da yaşayan Hollandalı caz sanatçısı Fleur Odylle, kendi gözünden İstanbul'u anlattı
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Off to Nevizade havası güzel
Try to shake my hips Asena gibi değil o well
There’s another drink “Eyvallah” he says “Bacımsın”
Turkish family relations are different but bacın mıyım?

It’s 5 in the morning time to go
Beyoğlu is empty travestiler on the show
I smell our last stop from afar
a juicy oily Taksimburger at Kızılkayalar


Yukarıdaki satırlar bir Google Translate eseri değil! Onları dört yıldır İstanbul ’da yaşayan Hollandalı sanatçı Fleur Odylle yazdı. Hatta İstanbul’da kurduğu ekiple ‘İstanbul Bana Ne Yaptın?’ isimli bir de caz albümü çıkardı. Albümdeki diğer şarkılarda böyle sürprizler yok ama emin olun onlar da dinlemeye değer. Fleur Odylle’in vokal ve piyanosuna, bas gitarda Bora Bekiroğlu, gitarda Emre Kula, tuşlularda Koray Üsgülen ve davulda Alpar Lü’nün eşlik ettiği grup, 16 Mayıs Çarşamba akşamı 21.30’da Ghetto’da bir konser verecek. 

Yolunuz İstanbul’a nasıl düştü?
Hollanda’da, Groningen yakınlarında küçük bir kasabada büyüdüm. Üniversiteye geldiğimde öğrenci değişim programıyla bir yerlere gitmek istiyordum. Oturup görmek istediğim ‘garip’ yerlerin bir listesini yaptım. Listede İzlanda’nın başkenti Reykjavik, Moskova ve İstanbul vardı. Farklı kültürleri tecrübe etmek istiyordum ve İstanbul bunun için iyi bir alternatifti. Burası hakkında en ufak bir şey bilmeden Boğaziçi Üniversitesi’ne öğrenci olarak gelmiştim ama İstanbul beni tamamen ele geçirdi! Dönem sonunda Amsterdam’a döndüm ancak İstanbul aklımdan çıkmıyordu. Türkçe öğrenmeye karar verdim ve Leiden Üniversitesi’nde ‘Turkish Studies’ bölümüne girdim. Bu kez de, yine okul programının bir parçası olarak Sabancı Üniversitesi’ne geldim ve bir daha dönmedim, dört yıldır İstanbul’dayım. 

‘İstanbul Bana Ne Yaptın?’ şarkısının hikâyesi nedir?
Sabancı’dayken görsel sanatlar bölümünden bir ders aldım, tamamen eğlenmek amacıyla. Dersin programına göre kendi projenizi yaratmanız gerekiyordu. Önce halihazırdaki şarkılarıma İstanbul’la ilgili bir klip çekmek geldi. Ama sonra İstanbul için özel olarak bir şarkı yazmanın daha iyi bir fikir olduğuna karar verdim. Bir yabancı için İstanbul’un gece hayatının ne ifade ettiğini yazıp besteledim ve içine biraz da Türk deyişleri sosu kattım. Bu sırada insanlar sürekli bana neden sürekli İstanbul’da olduğumu sorup duruyorlardı, ben de onlara “Bilmiyorum, İstanbul bana bir şeyler yaptı” diyordum. Albüm sürecinde de bu cümlenin aslında benim tüm hikâyemi kapsadığını fark ettim ve albümün ismi bu oluverdi. 

Peki ne yaptı size İstanbul?
İstanbul Pandora’nın kutusu gibi... Merakı sürekli canlı tutan bir şehir. Evet yaşaması zor bir yer ama öte yandan, tarihi, insanları, olayları... 50 yıl daha burada yaşayabilirim. 

Türkçe sözlü caz müziği takip edebiliyor musunuz?
Tabii ediyorum ve bu gelişmenin harika olduğunu düşünüyorum. Türkiye ’de alternatif müzik sahnesi de gelişime çok açık. Çok başarılı caz sanatçıları var; İlhan Erşahin, Kerem Görsev, Ediz Hafızoğlu, Çağrı Sertel, ve Elif Çağlar bunlardan bazıları...