Öğretmenin adaleti

Öğretmenin adaleti
Öğretmenin adaleti
Hüseyin Eleman, ikinci filmi 'Mutlak Adalet'le sürprizi sona saklamayı başarıyor, ama boşlukları doldurmanın üstesinden gelemiyor.

MUTLAK ADALET (1 Yıldız)
Yönetmen: Hüseyin Eleman
Oyuncular: Ozan Akbaba, Bülent Çolak, Bihter Dinçel, Turgay Tanülkü, Didem Soydan
Süre: 84 dk.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izlediğimiz ‘Fedakar’la ilk çalışmasını gerçekleştirirken pek umut vermeyen, ancak hikâyesini anlatırken bizi alabildiğine ‘ilginç’ bir karakterle tanıştıran Hüseyin Eleman, şimdi de ikinci uzun metrajlı filmi ‘Mutlak Adalet’le karşımızda. ‘Sürprizli’ bir adalet filmi diyebileceğimiz yapım, hikâye anlatımında büyük çatlaklar barındırıyor. Bu durum, resmin tamamının ‘akıcı’ bir ritme kavuşmaması sonucunu da doğuruyor, dağınık bir bütünle baş başa bırakıyor bizleri.
Charles Bronson’lu 1974 yapımı Michael Winner filmi ‘Yara’nın (Death Wish) yol haritasına sahipmiş gibi bir giriş yapıyor ‘Mutlak Adalet’. Evine girip karısına tecavüz eden hırsızlara karşı tek başına mücadele etmeye kalkan bir öğretmenin adalet arayışını izletecekmiş gibi başlayıp, sonrasında Habil ile Kabil benzeri bir ‘iki kardeş’ rotasına evriliyor film. Araya ruhbilimsel bazı malzemeler de yerleştiren yönetmen Hüseyin Eleman, sürprizini sona saklamayı başarıyor, ki filmin yegâne başarısı da bu bize göre. Evet, sürprizi açık etmemenin üstesinden geliyor sinemacı ama o noktaya gelene kadar bize izlettikleriyle ‘beklenti’yi iyice düşürüyor ve finalin etkisini azaltıyor. Aslına bakarsanız, ‘katmerli sürpriz’in de bir miktar fazla kaçtığını söyleyebiliriz. Bu noktadan geriye dönüp baktığımızda, boşlukların layıkıyla doldurulmadığını ve finalin de inandırıcı bir boyut taşımadığını eklemek gerek.