Okuma Odası'na davetlisiniz

Okuma Odası'na davetlisiniz
Okuma Odası'na davetlisiniz
Tasarımcı Can Altay ile Aslı Altay'ın 2. İstanbul Tasarım Bienali'nde ziyaretçilerden ilgi gören projesi Okuma Odası, bienalenden sonra da Robinson Crusoe 389 kitapevinde genişleyerek devam edecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Can Altay ile eşi Aslı Altay (Future Anecdotes Istanbul), 2. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Galata Rum Okulu’nda kütüphanelerin arşiv işlevine duydukları hayranlıkla bu projeyi tasarladı. Okuma Odası, yapıt deneyimi ve okuma eylemi ile birlikte, sezgisel, yaratıcı keşif süreçlerine odaklanıyor ve genişlemiş bir kitap kulübü görevi görüyor. Hem bienal küratörleri, tasarımcıları ve ekibinden, hem de uluslararası düşünür ve eleştirmenlerden gelen “manifesto okuma önerileri”ni içeriyor.

Okuma Odası’nda ortaya çıkan manifesto havuzu, toplanarak “Öngörüler”, “Araçlar” ve “Yöntemler” gibi kategoriler içeren serbest gruplar halinde etiketleniyor. Can ve Aslı Altay tarafından tasarlanan kitap arabalarına yerleştirilen bu yeni kütüphane, tasarım üzerine düşünmeye yönlendiriyor ve birden fazla bakış açısı sunuyor. Can Altay, Okuma Odası ile hem Bienal küratörleri, tasarımcıları ve ekibinden, hem de uluslararası düşünür ve eleştirmenlerden gelen “okuma önerileri”ni bir araya getirerek, genişlemiş bir kitap kulübü görevi görmeyi ve okurları Bienal’in ana mekânında gerçekleştirilen buluşmalarda bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Bienali oluşturan fikirlerin kökenlerinin okunabileceği bir “mekânsal kaynakça” olan Okuma Odası’nda Bienal izleyicileri duraklayıp, tasarım tartışmalarını zenginleştirecek kitap ve nesnelere ulaşabiliyorlar. Okuma Odası’nda gerçekleşen haftalık Kitap Kulüpleri, nesnelere atfettiğimiz anlamdan, gündelik hayatın sıradan eylemlerinde yatan siyasete, gelecek kurguları ve manifestolardan feminizme pek çok konuyu davetli konuşmacılarla gündeme getirerek hayatla tasarımı bir adım daha yaklaştırıyor. 


Bienal ziyaretçileri tarafından ilgi gören projenin, Robinson Crusoe 389 kitapevinde oluşturulan köşe ile genişlediğine değinen Altay, projenin burada devam edeceği haberini verdi. Aslı Altay ile ortak atölyelerinde temellenen Okuma Odası’nın BİLGİ Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle derslerindeki tartışmalardan beslendiğini belirten Can Altay, tasarımın entelektüel ve kültürel boyutunun daha görünür olması ve tartışılması gerektiğini vurguladı.

2. İstanbul Tasarım Bienali, 14 Kasım’a kadar Galata Rum Okulu’nda görülebilir.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  tasarım

  ,

  kitap

  ,

  Keşif