Olmadı baştan!

Olmadı baştan!
Olmadı baştan!
Devam filmi çekerken nelerin yapılmaması gerektiğini belgeleyen bir çalışma 'Sağ Salim 2: Sil Baştan'.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

SAĞ SALİM 2: SİL BAŞTAN *
Yönetmen: Ersoy Güler
Oyuncular: Burçin Bildik, Ezgi Asaroğlu, Murat Akkoyunlu, Nazlı Tosunoğlu
Süre: 98 dk.
Ersoy Güler’in yaklaşık iki yıl önce gösterime giren filmi ‘Sağ Salim’, kimi yapımlar için kullandığımız ‘garip bir çekicilik’ yakıştırmasının içini dolduran bir çalışmaydı. ‘Ölüm’ün de başrollerden birini üstlendiği film , kara mizah ağırlıklı bir hikâye anlatımının lokomotif görevine soyunduğu bir yolculuğa çıkarıyordu bizi. Eğlenceli olmasının yanı sıra, tabularla oynamasıyla da takdire değer bir yöne akıyordu bu yol filmi. Tatmin edici bir seyirci sayısına ulaşmamasına karşın, kısa zamanda bir internet fenomenine dönüşen ‘Sağ Salim’in devamının çekilmesi de garanti altına alınmış oluyordu böylece. ‘Sağ Salim 2: Sil Baştan’, kumanda masasında Ersoy Güler’in oturuyor olmasıyla bir umut barındırıyordu başlangıçta, ama orijinal filmin yakınından bile geçmeyen bir sonuç bekliyordu bizi, hiç de ummadımız bir şekilde.
Devam filminde de başrolde Burçin Bildik var, ama Nihal karakterinde Fulya Zenginer’in yerini Ezgi Asaroğlu almış, ki karakterin devamlılığını fazlasıyla zedeleyen bir seçim olmuş bu. Doğrusunu söylemek gerekirse, oyuncu değişimi olmasaydı da kurtulabilecek bir hikâye değil ‘Sağ Salim 2: Sil Baştan’daki. Evet, gene yollara düşüyor kahramanlarımız ve ‘ölüm’le dalga geçiyorlar sık sık, ama ilk filmdeki ‘kaotik güldürü’nün işleyen çarkları burada parçalanıp un ufak oluyor. İkilinin yanına eklemlenen Afrikalı mülteciler de yarardan çok zarar veriyor filme.
Buradaki temel problemin kara mizahtan vazgeçilip, tümüyle absürt güldürüye yönelinmesi olduğunu söyleyebiliriz. İlk filmdeki ‘uyumlu ikili’den birini çektiğinizde ister istemez yalpalamalar başlıyor, sonrasında da yıkım kaçınılmazlaşıyor. Ersoy Güler de ‘bir atımlık barut’u olduğunu belgeleyen bir performansa ulaşıyor ‘Sağ Salim 2: Sil Baştan’la. Mizahın ‘kara’ tonunun yalnızca ‘ölüm’le sağlanamayacağını gösteriyor bize, fazlasına da nefesi yetmiyor belli ki...