Olmazsan Olmaz: Herkes Güliz Ayla'yı arıyor!

Olmazsan Olmaz: Herkes Güliz Ayla'yı arıyor!
Olmazsan Olmaz: Herkes Güliz Ayla'yı arıyor!
Geçtiğimiz yaz her yerde 'Olmazsan Olmaz' diye bir şarkı duyduk. Hatta öyle ki akıllı telefon uygulaması Shazam'de en çok aratılan isim oydu. Güliz Ayla ilk albümü ile nihayet ortaya çıktı. İkinci klibi 'Bahsetmem Lazım'ın dumanı tüterken sanatçıyla buluşup albümünü ve gelecek hayallerini konuştuk.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Geçtiğimiz yaz başında ‘Olmazsan Olmaz’ single’ı ile tanıştık sizinle. Şimdi de albüm geldi... Neler oluyor?
Albümün çıkışıyla birlikte yoğun bir tempo geldi hayatıma. Gördüm ki stüdyo aşaması işin en kolay tarafıymış. Çok ciddi bir koşturmanın içerisindeyim fakat çok heyecanlı. Bu albüm benim hayalimdi ve bir hayalim gerçek olmuş durumda. O yüzden çok mutluyum, çok enerjiğim, çok umutluyum.

‘Olmazsan Olmaz’ YouTube’da 15 milyon tıklanmayı geçti. Yaz boyu her yerde sizi duyduk. Single ile bu derece gündeme gelmek albüm öncesinde sizi korkutmadı mı?
Ayrıca bir single projemiz olmamıştı bizim. Normal şartlar altında bu sıralar albümümün çıkıyor olması gerekliydi. ‘Olmazsan Olmaz’ her şeyiyle bitmiş şarkılardan biriydi ve bahara uygun düşüyor diye paylaştık. Genel hatlarıyla albüme yoğunlaştığımız için teklinin durumu bizi pek etkilemedi.

Albümde neredeyse tüm şarkılar çok sade kurgulanmışlar. Kalabalık enstrümanlar, uzun sololar göremiyoruz...
Özellikle böyle bir şey planlamadık. Tüm aranjmanlar Efe Bahadır’a ait. Şarkı ne çağrıştırıyorsa ona göre çalıştık aranjeleri yaparken. Bu albümde çok fazla stratejik oyun yok. İçimizden geldiği gibi doğal davrandık.

Bu albümün ilk kıvılcımı ne zaman düştü aklınıza?
Çocukluğumdan beri şarkı söyleyen biriyim. Ergenlik dönemlerimde müzikten kopamayacağımı fark ettim. Başka bir iş yapmayı hiç düşünmedim o günden beri. Sürekli şarkılar söyledim, sahnelere çıktım, vokalistlik yaptım. Her seferinde işler daha da profesyonelleşti. Tüm bunlar olurken hep kendi şarkılarımı söylemeyi düşünüyordum. Dört yıl kadar önce bir arkadaşım beni bu albümün prodüktörleri Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile tanıştırdı. Aramızda güzel bir enerji oluştu ve bu albüm için çalışmaya başladık.

Bazı şarkıların söz ve müziğinde sizin parmağınız var. Söze müziğe dokunduğunuz kadar diğer aşamalara da müdahil olur musunuz? Stüdyoda nasıl bir karakterdir Güliz Ayla?
Ben her şeyi kurcalayan bir tipimdir stüdyoda. Albümün her aşamasında her gün stüdyoda gittim. Çalacak tüm müzisyenlerden önce oradaydım. Ev sahibi olarak hepsini karşıladım. Her aşamada fikrimi söyledim.

Dokuz şarkıdan oluşuyor albümünüz. Repertuvarı nasıl oluşturdunuz?
Tüm albümü Sıla ve Efe ile tanıştığımız günden itibaren dört yıl içinde oluşturduk. Sürekli olarak üretim halindeydim. Albüm çıktığı gün bile bir şarkı yazdım. Bu dört yıllık süreçte çok fazla şarkı yazdım. Bir havuz oluşturduk ve albümün iskeletine uygun olarak içlerinden uygun parçaları seçmeye çalıştık.

Işın Karaca ve Metin Özülkü gibi isimlere vokalistlik yaptınız. Bu dönemlerden kazanımınız ne oldu?
Vokalistlik ekipten bir parça olmak demektir. Bir enstrümandan pek de farkınız yoktur. Sizden yapılması bekleneni beklendiği şekilde yapmalısınız. Eksiğini de fazlasını da kabul etmezler. Vokalist bir işe hizmet eder, solist ise o işin kurallarını koyan kişidir. Teknik açıdan çok büyük bir farkı yok fakat iş açısından baktığınız zaman o işin patronu sizsiniz demek.

İlk albümünü yayınlayan bir müzisyen olarak hangi noktayı hedefliyorsunuz? Bir planınız var mı?
Hayatı akışına bırakmak gerektiğine inanırım. Sadece işimin gereği kadar plan program yapıyorum kendime. Hedefim kendi şarkılarımı her zaman söyleyebilmek. Besteci kimliğimi geri plana atmamak gibi bir hedefim var. Bir de istiyorum ki her adım bir öncekinden daha ileride olsun.

Önceki dönemlerinizde rock müziğe daha yakın işler yaptığınızı gördüm. Bugün durduğunuz nokta çok daha farklı...
Her türlü müziği severek dinleyen biriyim ben. Bir şarkıcı olarak sadece rock müzik ya da başka bir tarzla yetinmem. Rock şarkıları söylediğim bir proje vardı o dönemlerde. Bir dönem televizyon programlarında çalıştım. Orada da türkü söylüyordum. Bu albüm ise benim müziğimi gösteriyor.

Bu albümde Sıla’nın da parmağı var. Ne kattı bu albüme?
Sıla müzik sektörünün en önemli isimlerinden birisi. İyi ki de eli değdi bu albüme. Ben daha iyi bir yere taşıdığına inanıyorum albümümü. Beni Sıla’ya çok fazla benzetiyorlar. Bizim kafamız böyle çalışıyor maalesef. İlk kez gördüğümüz insanları birilerine benzeterek etiketliyoruz. Bu albümün prodüktörü Sıla. Tabii ki ondan izler taşıyacaktı albümüm. Bir başkası prodüktör olsaydı ona benzeteceklerdi. Ben çok takılmıyorum bu duruma. Kaldı ki Sıla’ya benzetilmek hiç fena bir şey de değil. Çok başarılı bir müzisyen sonuçta.

 


  ETİKETLER:

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  Oyun

  ,

  Bugün

  ,

  Proje

  ,

  Sıla

  ,

  ,

  zaman

  ,

  derece

  ,

  hizmet

  ,

  Enerji