Ömer Uluç'u uğurladık

Ömer Uluç'u uğurladık
Ömer Uluç'u uğurladık

Ömer Uluç?un öğle namazının ardından Bebek Camii?nden kaldırılan cenazesi, alkışlarla Aşiyan mezarlığına uğurlandı. Fotoğraf: MUHSİN AKGÜN Fotoğraf: HASAN ÖRNEKOĞLU / DHA

Ömer Uluç'un cenazesi dün Bebek Camii'nden kaldırıldı. Cenazeye neredeyse bütün sanat dünyası, pek çok oyuncu, yazar ve koleksiyoncu katıldı

İSTANBUL - Türk sanatının en büyük isimlerinden biri, Ömer Uluç dün Bebek Camii’nden uğurlandı. Perşembe günü hayata veda eden Ömer Uluç’un cenazesindeki kalabalık, onun için tutulan yasın da ne kadar büyük olduğunu gösteriyordu.
Öğlen namazının ardından kaldırılacak cenaze için erken saatlerden itibaren dostları caminin avlusunda toplanmaya başladı. Taziyeleri eşi Vivet Kanetti ve kızı Elfe Uluç kabul ettiler. Uzun taziye sırasında ve caminin avlusunda her meslekten ve yaştan sanatseverler, Ömer Uluç’un arkadaşları vardı.
Başta Hüsamettin Koçan, Komet, Yusuf Taktak, Bedri Baykam, Mehmet Güleryüz, Hakan Gürsoytrak, Ekin Saçlıoğlu, Bihrat Mavitan, Mehmet Günyeli, Nuri Kuzucan gibi sanatçılar, Rafi Portakal, Yahşi Baraz, Murat Plevneli, Deniz Artun gibi galericiler, Hasan Bülent Kahraman, Ayşegül Sönmez, Levent Çalıkoğlu gibi sanat yazarları, Tuncel Kurtiz, Cüneyt Türel, Kadir İnanır gibi oyuncular, Celal Üster, İsmet Berkan, Okay Gönensin, Hasan Cemal, Mehmet Barlas, Doğan Hızlan, İhsan Yılmaz gibi gazeteciler, Güler Sabancı, Oya Bülent Eczacıbaşı, Sema-Barbaros Çağa, Can Elgiz gibi koleksiyonerliğiyle de tanınan iş dünyasından isimler ve Yaşar Kemal ve Sezen Aksu cenazeye katıldı.
Gazetecilerin sorusu üzerine Güler Sabancı “Çok farklı, özgür ve çok önümüzü açan öncü eserler yapmıştı. Yeri biraz zor doldurulacak, fark yaratan birisiydi,” derken Sezen Aksu “Çok değerliydi. Arkadaşlıklarında ve ilişkilerinde bu kadar kişiyi biraraya getirmesi için kocaman bir yüreği, kalbi olması gerekir. Sanatçı kimliğinin yanı sıra çok iyi bir dosttu.” açıklamasını yaptı.
Camiden alkışlarla uğurlanan Ömer Uluç, Aşiyan mezarlığında toprağa verildi. (Kültür Sanat)