Ömer Uluç'un kadınları toplandı

Ömer Uluç'un kadınları toplandı
Ömer Uluç'un kadınları toplandı
Sanatçının 25 eserinin reprodüksiyonları "Ömer Uluç'un kadınları" adlı sunumla Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi koridorlarına taşındı

Sanatçı Ömer Uluç’un 25 eserinin reprodüksiyonları "Ömer Uluç’un kadınları" adlı sunumla Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İlef) koridorlarına taşındı.

Ankara Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler bölümünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ömer Uluç’un 1979, 1984, 1987 ve 2007 yıllarında Ankara’da açtığı çeşitli sergilerdeki eserlerinin reprodüksiyonlarından oluşan sunum, İlef Öğretim Görevlisi Atila Cangır’a ait reprodüksiyon arşivinden seçildi ve üniversitenin basım evinde hazırlandı.

Sanatçının eşi Vivet Kanetti Uluç’un izniyle hazırlanan sunum, geçtiğimiz Ocak ayında hayatını kaybeden Ömer Uluç’u yaşatmayı amaçlayor.

Ömer Uluç

Sanatçı 1931 yılında İstanbul’da doğdu. 1953’te Robert Koleji’ni
bitirdikten sonra ABD’de önce mühendislik sonra resim eğitimi alan Uluç, aynı yıl Nuri İyem öncülüğünde kurulan "Tavan Arası Ressamları" adlı grupta yer aldı.

İlk kişisel sergisini 1955’te Boston’da açan sanatçı, Londra, Paris, ABD, Meksika ve Nijerya’da resim çalışmalarına devam etti. 1983’ten ölümüne kadar Paris’te yaşamını sürdüren sanatçı bu sürede başta Paris, Berlin, İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda şehirde kişisel sergiler açtı, bienallere katıldı.

Kendini sadece tuval ile sınırlandırmayan Uluç, değişik malzemeler kullanarak birçok sanat yapıtına imza attı. 2005 yılında "Heves Kuşu Durmaz Döner" adını verdiği ve kendi konuşma kayıtlarından seçtiği fragmanlarla başlayan, sayfalarını bir sergi mekanı olarak tasarladığı kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Uluç, 28 Ocak 2010’da İstanbul’da hayatını kaybetti.(aa)