On dört yılda kıvamını bulan albüm

On dört yılda kıvamını bulan albüm
On dört yılda kıvamını bulan albüm

Acil Servis, ?Dur Bekle...? albümünden şarkıları 23 Nisan?da Beyoğlu Mask?ta söyleyecek.

Acil Servis, tam on dört yıl aradan sonra ikinci albümünü çıkardı. Grup üyeleri, 'Sanki psikanaliz gibi' diyor: 'Bu albümün sözlerinde ve müziğinde beş farklı adamın on dört seneye yayılan duyguları var. O nedenle kolay eskimez.'
Haber: CEREN AKARDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Acil Servis geri döndü! Evet evet, grup 14 yıl sonra yeni albüm çıkarttı. 1996’da yayınladıkları ilk albümleri ‘Küçük Adam’la dönemin en bomba çıkışlarından birini yapan, ilk klip parçaları ‘Bebek’ ve ikinci klipleri ‘Yusuf Yusuf’la müzik kanallarında uzun süre boy gösteren, sonra sadece tek tük konserler ve bar programlarıyla devam eden grup, nihayet müjdesini verdi. Soulfulworks - EMI etiketiyle yayınlanan albümün adı ‘Dur, Bekle...’ ama Acil Servis’in daha fazla beklemeye niyeti yok. Açtıkları uzun arayı koşarak kapatmak istiyorlar.
1992 yılına uzanan geçmişleriyle Türk rock tarihinin köklü gruplarından biri olan Acil Servis, vokalde Ertan Kızıltan, gitarlarda Emre Karabulut ve Orhan Yolsal, basta Çetin Güney ve davulda Soner Doğanca’nın bulunduğu değişmeyen kadrosuyla çalışmalarına devam ediyor. ‘Dur, Bekle...’de söz, müzik ve düzenlemelerin tamamı Acil Servis’e ait aşk, ayrılık, vazgeçiş ve sevgiye dair 11 parça yer alıyor. 

Müzik piyasasında çok şey değişti. Albümler artık çok satmıyor. Geçen 14 yıl korkutmadı mı? Sizi piyasaya döndüren neydi?
Ertan Kızıltan: Neyinize güvendiniz mi diyorsun yani?
Çetin Güney: 1996 yılında çıkan ilk albümümüzden sonra dört yıl kadar konser ve turne süreci devam etti. Ama göz önünde bir grup olmak gerekiyor ki talep edilelim. İşte o süreci biz yapmadık ve arşivlerde güzel bir grup olarak kaldık. Ama zamanı gelmişti artık.
Bu kadar gecikme neden?
Orhan Yolsal: Belli bir sebebi yok. Hayat şartları. İlk albümden iki sene sonra yeni albümü yapalım diye işe giriştik aslında ama müzik piyasası daraldı, şirketimiz kapandı...
Çetin: Özel hayatlar da girdi işin içine.
Ertan: Biz hep albüm yapıyorduk zaten.
Çetin: İlk albümün hemen peşinden Ertan’ın ikinci albüm için besteler yaptığını hatırlıyorum.
Orhan: Sebepleri liste yapsak bir tanesi bile geçerli neden değil.
Albümünüzü nasıl tarif edersiniz peki?
Orhan: İlk albümden daha olgun, müzikalitesi daha yüksek. Geçen süre zarfında dinlediğimiz, çaldığımız parçalar çeşitlendi, müzik zevkimiz değişti ve gelişti. İlk albüm enerjikti, ‘Dur, Bekle’ içe dönük, insanı sorgulayan bir albüm. Daha duygusal.
Ertan: Sanki psikanaliz gibi, bu albümün sözlerinde ve müziğinde ulaştığı nokta. Daha fazla detay var, insanın derinine iniyor. İlk albümde 25 yaşlarındaydık, uzağı göremiyorduk.
Orhan: Şarkıların uzun dönemde sevileceğini ve uzun seneler dinlenebileceğini düşünüyorum.
Çetin: Hard rock dinleyen de, daha soft dinleyen de bu albümden istediğini alacak.
Orhan: Beş farklı adamın 14 seneye yayılan duyguları kolay eskimez. Bir daha böyle bir albüm yapabilir miyiz bilmiyorum. Bu büyük şans.
Yine uzun bir ara mı bekliyor takipçilerinizi?
Orhan: Bu duygusal değişimleri 1,5 sene içerisinde yaşayıp hemen yapacağız üçüncü albümü. (Gülüşmeler)
Daha çok sahnenizle mi tanınmayı tercih ediyorsunuz?
Orhan: Performans grubuyuz. Sahnede çok rahatız. Her şeyimizi sahnede yapsak... Albümümüzü de sahnede kaydedelim, klibimizde orada çekilsin hatta röportajı bile orada yapalım...
Albüm yapmak sizi sıkıyor gibi. Kendinizi unutturmamak için iki parçalık mini albümler yapıp konserler ve diğer sahne performanslarınıza devam etmeyi düşünmediniz mi?
Orhan: Single projeleri deneniyor ama daha Türkiye’de oturmadı. Bir de stüdyoya girmişken... Zaten şarkı üretebilen bir grubuz iki şarkıyı kaydedip çıkmak...
Çetin: Birikmişimiz de vardı 25-30 şarkı arasından seçtik biz bunları. Birkaç albüm daha çıkar. Bu aralar çok çalıştık bir on dört yıl daha uğraşmayalım, albüm çıkarmayalım da diyebiliriz.
Diğer rock grupları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Orhan: Daha çok yeni grup olsun istiyoruz. Alternatif olursa dinlemesi daha da zevkli olur. Daha iyi parçalar ve daha yeni soundlar çıkar. Rekabet de çoğalır.
Ertan: Türkçe sözlü rock müzik çalan bir radyo ve televizyon kanalı olsun. Daha fazla grup olursa böyle bir talebi de doğurur. Ne kadar çok, o kadar iyi bizim için.
Tarihleri belli olan konserleriniz var mı?
Orhan: 23 Nisan’da Beyoğlu Mask’tayız, her cumartesi de Kadıköy Shaft’tayız zeten.


    ETİKETLER:

    Beyoğlu