Onat Kutlar'ın sineması Alkazar kapanıyor

Onat Kutlar'ın sineması Alkazar kapanıyor
Onat Kutlar'ın sineması Alkazar kapanıyor

Kurucuları arasında Onat Kutlar?ın da yer aldığı Alkazar Sineması, 1 Mart?ta kapanıyor.

İSTANBUL - Sanat filmlerinin bir kalesi daha düştü. 1994 yılından bu yana, özellikle sanatsal kaygılarla çekilen nitelikli filmleri sinemaseverlerle buluşturan, kurucu ortakları arasında Onat Kutlar’ın da olduğu Alkazar Sineması, uzun süredir yaşadığı maddi zorluklar nedeniyle 1 Mart’ta kapılarına kilit vuruyor. Alkazar’ın yönetimi adına açıklama yapan Adalet Dinamit, daha fazla dayanamayıp sinemayı kapatmak zorunda kaldıkları için izleyicilerden özür diledi: “Sinema salonlarını Amerikan film endüstrisinin popüler, ticari filmlerine mahkûm eden merkezi yönetim, Kültür Bakanlığı, belediye yönetimleri adına izleyicilerden özür diliyoruz. Zaman zaman ekonomik güçlükleri aşabilmek adına, izleyicilerimizin eleştirisine neden olan filmler izlettirdiğimiz için de özür dileriz. Kurucu ortaklarımızdan merhum Onat Kutlar’ın da katkısıyla 16 yıl önce açtığımız beyazperdemizi karartmak zorunda kaldık. Tek dileğimiz, başka perdelerin kararmamasıdır.”
“Bina için 15 milyar kira ödüyorduk fakat bina sahibi bu miktarın yetmediğini söyleyip bizi binadan çıkarttı” diyen Adalet Dinamit, Eurimages sineması Alkazar’ın bu hafta ‘Aşk Dersi’ filmiyle izleyicilerine veda edeceğini belirtti.
Bilindiği gibi İstanbul Film Festivali’nin vazgeçilmez mekânı tarihi Beyoğlu Emek Sineması, bir süredir kapalı. Beyoğlu Sineması da bir süredir maddi zorluklar yaşıyor. Böyle giderse günümüz piyasa koşulları karşısında yakında adı sinemayla özdeşleşen Beyoğlu’nda sinema salonu kalmayacak. (Kültür Sanat)