Önce konser sonra albüm

Piyanist Gülsin Onay bugün vereceği resitalde ay sonunda çıkacak olan albümündeki Chopin eserlerini çalacak.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Gülsin Onay 1996 yılında ABD'deki Newport Müzik Festivali'nde bir resital vermiş ve dinleyenleri kendisine hayran bırakmıştı. Amerikalı bir eleştirmen resitalin ardından kaleme aldığı yazısında Onay için "Piyanistliği öylesine doğal ki insan onun ne denli büyük bir yorumcu olduğunun birden farkına varamıyor" demişti.
Gülsin Onay'ın yorumundaki doğallık, alçakgönüllülüğünün bir yansıması aslında. Onay gürültü patırtıdan uzakta, yalnızca klasik müzik adına yaptıklarıyla anılmak isteyen, mütevazı biri. Kendisine mütevazı olduğunu söyleyince, bunu pek çok kez işittiğini dile getiriyor: "Yapım öyle herhalde. Bahçesiyle ilgilenmeyi ve yemek yapmayı seven; çocuk ve torun sahibi, normal bir yaşantısı olan biriyim. Herhalde bu yüzden 'sesimi' pek merak etmiyorlar. Yoksa kendimi geriye çekip ortalarda görünmeme gibi bir çaba içinde değilim. Amacım yaptığım işte ileriye gitmek, repertuvarımı genişletmek, müziğe daha çok hizmet etmek ve bunu yaparken müziği insanların kalbine taşımak, onlarla paylaşmak."
Onay, küçük yaşta Üstün Yetenekli Çocuklar Yasası kapsamında eğitime gittiği Paris Konservatuvarı'nın piyano ve oda müziği bölümlerinden 16'sında birincilikle mezun oldu. Bugüne kadar 53 ülkede hem solo hem de dünyanın önde gelen orkestraları ile birlikte sayısız konser verdi.
'Saygun'a herkes hayran'
Hocası da olan Adnan Saygun, '2. Piyano Konçertosu'nu Gülsin Onay'a ithaf ederek onun ulusal ve uluslararası çaptaki başarısını tescil etmiş aslında. Onay da hocasına olan gönül borcunu her seferinde dile getiriyor: "Adnan Saygun benim için en önemli çağdaş bestecilerden biri. Türk olması da bizim için bir kazanç. Seviyorum ve sevdiriyorum da. Bugüne kadar onun eserlerini 19 ülkede farklı orkestralarla birlikte çaldım. Ve çaldığım her yerde orkestra üyeleri de dahil herkes hayran kaldı."
Gülsin Onay'ın yakında, Triolila Müzik etiketi ile yalnızca Chopin'in eserlerini yorumladığı yeni bir albümü çıkacak. Onay, albümünde yorumladığı eserleri, 10. Cemal Reşit Rey Uluslararası Piyano Festivali kapsamında bugün saat 19.30'da CRR Konser Salonu'nda vereceği resitalde de seslendirecek.
"Yalnızca Chopin'in eserlerini yorumlamamın, dinleyiciyi yorup yormayacağını düşünmedim değil" diyor Onay ve ekliyor: "Ancak Chopin'in kendi içinde birbirinden farklı, dinleyeni kuzeyden güneye götürebilecek koskoca dünyaları yansıtan eserleri var. Kimisi bir aşk şiirini, kimisi korkunç acılarla kıvranan dramları, kimisi de son derece iç açıcı, neşeli, keyifli ve kıvrak bir dünyayı anlatıyor. Chopin kısacık yaşamına olağanüstü eserler sığdırmış."
Gülsin Onay, özel orkestraların klasik müziği daha geniş kitlelere yaymak amacıyla gerçekleştirdiği Anadolu turnelerinden çok memnun olduğunu, bu girişimlerin meyvelerinin alınacağını düşündüğünü dile getiriyor. "Keşke daha çok yapılabilse" diyen Gülsin Onay, kendisi için en büyük engelin bizzat çaldığı enstrüman olduğunu da söyledi: "Salon bulunsa bile bazen piyano bulunamıyor. Müzik enstrümanları çok pahalı sonuçta. Bir dahaki sefere dünyaya flüt sanatçısı olarak gelmek istiyorum!"