One Love'da 'dabke' dansı

One Love'da 'dabke' dansı
One Love'da 'dabke' dansı
Tüm dünyaya 'dabke' dansı yaptıran 'Suriyeli tekno' Omar Souleyman, İstanbul'da ilk kez yarın akşam One Love Festival kapsamında Parkorman'da sahneye çıkacak.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Son dönemde karşılaştığımız en nevi şahsına münhasır karakterlerden birisi Omar Souleyman. Bıyıkları ve esmer teniyle tam bir Ortadoğulu görüntüsüne sahip. Doğduğu toprakların müziği ile dünyanın en büyük festivallerinde binlerce insana hitap ediyor. Björk’ün Ankara havası esintili ‘Crystalline’ şarkısına yaptığı remix ile dikkatleri üzerine çeken Souleyman, sıradışı tekniği ve üretkenliği ile bir anda tüm dünyada aranan bir isim haline geldi ve ‘Suriyeli tecno’ lakabıyla markalaştı. Ortadoğu ’nun uluslararası düzeydeki en büyük yıldızlarından biri haline gelmesi kuşkusuz eğlenceli sahne performansı ve Doğu’dan Batı’ya uzanan müzik zekâsının sonucu. 1996’dan beri Suriye’nin doğusunda bütün düğünlerin aranan ismi olan Omar Souleyman klavyeci Rizan Sa’id ile güçlerini birleştirdikten sonra daha sert, hızlı ve gürültülü bir tarz yakaladı. Bugüne dek 500’den fazla video kaydın ve birçok YouTube videosunun baş kahramanı oldu. Ceylanpınar’a komşu Resul Ayn köyünden çıkıp dünyaya Dabke dansı yaptıran Omar Souleyman 14-15 Haziran tarihlerinde Parkorman’da gerçekleşecek One Love Festival kapsamında ilk kez İstanbul ’da konser vermeye hazırlanıyor. One Love Festivali öncesi Omar Souleyman’a sorduk, ‘seçtiği soruları’ yanıtladı.
Dabke müzik nedir? Bir müzik türü mü yoksa dans tarzı mı?Dabke, Arap dünyasında yüzyıllardır varolan, son derece eski bir dans türü. Yıllar içinde değişim geçirdiği için her bölgenin kendine özgü ‘dabke’ müzik ve dansı var. Ben sadece dabke yapmıyorum, başka tarzları da icra ediyorum ama benimle her zaman, herkes sadece dabke hakkında konuşmak istiyor.
Doğu’ya özgü bir müzik yapıyorsunuz ama dünyanın pek çok yerinde sahne alıyorsunuz. Örneğin Nobel Barış Ödülü konserinde sahne aldınız. Bu başarıya nasıl ulaştınız? Zor olmadı mı?
Nasıl başarıya ulaştığımın hikâyesi uzun bir hikâye, kısaca anlatmam zor. Uzun ve zorlu bir yoldu ve başkalarının bana yardım etmesiyle mümkün olabildi. Müziğim dünya çapında beğenildiği için çok mutlu ve şanslıyım, bu sayede insanların iyi vakit geçirmesine aracılık edebiliyorum.
Müziğiniz, Türk müziğine benziyor. One Love Festival’den beklentileriniz nedir? Avrupa’daki konserlerinizden farklı mı olacak?Aslında bir beklentim yok ama ilk kez İstanbul’da sahne alacak olmaktan mutluyum. Hayranlarımla buluşup nasıl gittiğine bakacağım.