'Önemli bir sanatçı ve entelektüeldi'

Yahşi Baraz: Ömer Uluç kuzenimdi, kerdeş torunlarıydık. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sanatçılardandı. Bütün mücadelesi tamamen akademi dışı bir çalışma yapıp kendi estetiğini vurgulayarak o estetiği başkalarına kabul ettirmekti. Avrupa ve Amerika’da da çok çaba gösterdi. Bağımsız bir sanatçı olarak gerekli herşeyi yaptı. Hem koleksiyonlara girdi hem de genç sanatçılara büyük bir cesaret verdi. Çok çok önemli bir sanatçımızı kaybetik. Çok çok üzgünüm.

Hüsamettin Koçan: Ömer Uluç bizim sanatımız açısından çok özel bir profil oluşturuyor. Çünkü sanat eğitiminin içinden gelen biri değildi. Bu sayede bizim akademik katılığımıza düşmeden yeni açılımlar öneren ve yeni ufuklar açabilen bir sanatçımızdı. Ciddi bir deneysellik getirdi, belli alanlarda yoğunluklar getirdi, malzemedeki kelime haznesini genişletti. En önemlisi Ömer Uluç aynı zamanda çok önemli bir entelektüeldi. Kültürel birikimleri açısından bu alanın zenginleşmesinde çok önemli katkıları oldu. O açıdan ömer Uluç büyük bir kayıp Türk sanatı için.

Mehmet Güleryüz: Cidden çok çok çok üzüldüm. Bir dönemin yakınlığı var ve daima gerçekten çok zor bir dönemde Türkiye’de anlaşılması çok güç bir resim dilini özgün birleşim dilini oluşturmuş çok önemli bir ressam. Bence düya çapında önemli bir ressamı kaybettik. Çünkü hakikaten sanatçı değeri çok yüksek benim için. Bunu her vesileyle de söylemiştim, zaman zaman yanlış anlamalara vesile olacak durumlar oluşmuşsa da gerçekte Ömer’in resmi hem entelektüel yapısı hem de resminin problemleri Türkiye’de önemli bir üst nokta oluşturmuştur. Bu, ulaşılması son derece zor bir kalitedir. Türkiye çok büyük bir sanatçı kaybetti, ama resmi yerinde duracaktır her zaman. Ona inanıyorum. 

Serkan Özkaya: Yakın bir arkadaşımı kaybettim. Çok üzgünüm. Aklıma ilk gelen, benim de gençken sarfettiğim ve hala çevremde duyageldiğim şu cümle: “Ben Ömer Uluç’un işlerini anlamıyorum!” Kendi adıma söyleyebilirim ki, ben artık anlıyorum ve o yapıtın bana sunduğu, gitgide derinleşen evreni seyredebiliyorum. Öyleyse hep genç kalmış bu sanatçının, sanatseverlere defalarca keşfedilecek eserini bırakmış olması, benim bencil üzüntümün yanında kalıcı olacak bir tesellidir.

Levent Çalıkoğlu: Keskin bir ironi ve mizah anlayışıyla cinlerden, canavarlardan, doğadışı varlıklardan ve insanlardan oluşan kendine özgü bir imge dünyası kurdu Ömer Uluç. Modern sanatın keşif ve araştırma ruhunu her daim canlı tuttu. Modern imgeyi soyut, belirsiz ve ulaşılmaz bir dünya olarak değil insani bir hayal gücü olarak gördü. Prehistorik insanın sıkıntısı, bir ada kargasının arsızlığı, kutsal aile ilişkilerinin mahremiyeti, edebiyatın absürtlüğü, Bizans ikonalarının karanlık renkliliği, ölümün esintisi... gibi farklı duygu ve anlamları konu edindi. Keskin zekasını, nüktedanlığını, olağanüstü kahkahasını gerçekten çok özleyeceğim.

Ekin Saçlıoğlu: Ömer Beyin 3.5 sene asistanlığını yaptım hayatımda tanıdığım en zeki, en esprili en bilgili, en keyifli insanlardan biriydi. Ondan çok şey öğrendim.

Haldun Dostoğlu: Ömer Uluç, Türk resminde çok önemli bir isimdi. Önemli oluşunun iki ana sebebi var. Bunlardan ilki resme başladığı yıllardan son dönemine kadar sanatını hep genç tutuşuydu. Onun sanatı her zaman gençti. İkincisi ise çok özgündü, çok kendine hastı. Hepimizin başı sağolsun.

Neşe Erdok: Kendisini en son Milliyet Sanat Dergisi kuruluş yıldönümünde görmüştüm. Gençlerle güncel sanat tartışmaları yapıyordu. Düşünen bir ressamdı, onu her zaman hatırlayacağız.  

Rabia Çapa: Bence çok iyi bir sanatçıydı. Maçka sanatın çok sevdiği, özel bir sanatçısıydı. Çok zeki, çok kültürlü, çok iyi bir insandı, çok iyi bir dosttu. Yeri doldurulmayacak biri, çok üzgünüm.

Ertuğrul Günay: Türk çağdaş sanatının öncü isimlerinden birisi olan Ömer Uluç, ardında bıraktığı yapıtlarıyla Türk resim sanatına değerli hizmetlerde bulunmuştur. Her zaman saygı ve sevgiyle hatırlayacağız.

Ömer Uluç’un cenazesi cumartesi günü öğle vakti Bebek Camii’nden kaldırılacak, Aşiyan’da toprağa verilecek.