@ErkanAktug

Onlar artık Diyarbekirli

Üç yıldır televizyonda 'yürek'leri hoplatan 'Deliyürek' dizisi, macerasını sinemada sürdürüyor.
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

DİYARBAKIR - Üç yıldır televizyonda
'yürek'leri hoplatan 'Deliyürek' dizisi, macerasını sinemada sürdürüyor. Düğün için gittiği Diyarbakır'da damat arkadaşının öldürülmesine tanık olan kahramanımız Yusuf Miroğlu, kendisini bir anda Güneydoğu gerçeğinin içinde bulur. Gaffar Okkan suikastının ardındaki giz, Güneydoğu üzerine oynanan oyunlar...
'Kapıları Açmak', 'Yalancı', 'Gerilla' gibi filmlerden tanıdığımız Osman Sınav'ın yönettiği, Kenan İmirzalıoğlu, Selçuk Yöntem, Melda Bekcan, Oktay Kaynarca, Zara, Haluk Kurdoğlu, Zafer Ergin, ve Macit Sonkan'ın rol aldığı 'Deliyürek'in çekimleri 15 Haziran'dan bu yana Diyarbakır'da sürüyor. 1 Ağustos'ta bitecekti, uzadı, iki hafta daha sürecek. Çekimlerini izlemek üzere gittiğimiz Diyarbakır'da bindiğimiz taksinin şoförü durumu özetliyor: "Onlar artık buralı."
Kenan İmirzalıoğlu, Diyarbakır'da bir nevi Gaffar Okkan. Aşırı ilgi yüzünden çekimler iptal ediliyor, trafiğe çıktığında trafik kilitleniyor. İmirzalıoğlu bizi kendi arabasıyla çekim mekânına götürürken bir yandan da kendisine gösterilen inanılmaz ilgiden bahsediyor. O sırada bir minibüs yanımıza yaklaşıyor, (sıkıştırmadı Allah'tan)
bir çocuk camdan sarkıp "Abi, fotoğraf istemiyorum, imza istemiyorum, sadece bakıyorum, yasak mı?" diyor. "Hayır" diyor İmirzalıoğlu, "yasak değil, bak istediğin kadar!.."
Yarım saatlik bir yolculuğun ardından Mardin yolu üzerinde Diyarbakır'a 45 km. mesafedeki sete varıyoruz. Aşağıkonak beldesi; Karaçay, Kürtçe adıyla Çemereş. Derler ki burası PKK'nın kamp yeriymiş. Vaktiyle 2 bin kadar PKK'lı Karaçay Deresi kenarındaki mağaralarda kalır, burada eğitim yaparmış. Şimdi burası civar köylerdeki çocukların plajı olmuş. Ayrıca römorklarla, eşeklerle dereden su çekiliyor.
Gölgede bile 40 derece
Termometremiz yok, ölçemiyoruz ama sıcaklık 60 dereceye yakın, gölgede 40'ın üzeri. Setin kurulduğu tepeye yol ulaşmıyor. Yaklaşık 50 kişilik ekip güneşin bağrında seti kurmak için canhıraş vaziyette. Öyle ki kayaların arası kazma küreklerle düzeltilip ray döşeniyor, üzerine kameranın koyulduğu koca vinç yerleştiriliyor.
Set kurulurken yönetmen ve oyuncular kayaların azalan gölgesinde serinlemeye çalışıyor. Birazdan güneş tepeye çıkacak, gölge kalmayacak. Alman sesçinin (asıl sesçi Fransızmış ama çekimler uzayınca gitmek zorunda kalmış) bir önceki akşam yaşadıkları herkesin eğlencesi. Özellikle de görüntü yönetmeni Tevfik Şenol'un. Otelin havuzuna atmışlar sesçiyi, iki cep telefonu kullanılamaz hale gelmiş.
'Deliyürek'te Gaffar Okkan popülaritesinden yararlanmadıklarını, cinayetin arkasında var olduğunu zannettiği birtakım provakasyonlar ve bu bölgede oynanan oyunlar üzerine bir film yapmaya çalıştıklarının altını çizen Osman Sınav, ciddi ciddi aksiyon çektiklerini söylüyor: Mardin'de çektikleri bir sahnede özel efektler yardımıyla duvarlardan kurşun sektirdiklerini anlatırken Kenan İmirzalıoğlu araya giriyor: "Biri sırtımdan sekti." Filmin bir kısmı Mardin'de çekilmiş. 15 gün kadar orada çalışmışlar. Diyarbakır'a 100 km. uzaklıktaki Mardin'e gidip gelmişler her gün. Yönetmen Mardin'den hayli etkilenmiş ve bazı sahneleri oraya uyarlamış.
Setin kurulması saatler sürüyor. Prova filan derken esas çekime geçilmesi saat 13.00'ü buluyor. Provalar sırasında İmirzalıoğlu ve Selçuk Yöntem'in tepesinde plaj şemsiyesi.
'80. Adım', 'Kaçıklık Diploması' ve 'Acı Gönül'den tanıdığımız Yöntem, filmde Bozo'yu oynuyor. Bozo, askerliği sırasında Miroğlu'nun komutanı. Güneydoğu gerçeğini iyi biliyor. Çekilen sahnede Miroğlu ve Bozo, sınırın birkaç adım ötesinde bir Hizbullahçı, ordudan atılmış şimdi kaçakçılık yapan bir albay, bir Kürt lider ve bir Amerikalı konsolosun buluşmasına tanıklık edecek.
Tam esas çekime geçileceği sırada uzaktan yaşlı bir kadın eşeğiyle görüntüye giriyor. Karaçay'dan su çekmeye gidiyor kuvvetle muhtemel. "Çekim var geçemezsin." Durduruluyor kadın ama belli ki neden durdurulduğunu anlamıyor.
Derken yemek arası... Güneşten bunalmış vaziyetteyiz ama ekibin günlerdir bu koşullarda çalıştığını aklımıza getirip susuyoruz. 'Sıcak çok sıcak' diyecek oluyoruz İmirzalıoğlu, "Bu ne ki, daha zor çekimlerimiz oldu. Asfaltta ayağımın yandığını hissediyordum. Sıcaklık 65 dereceyi geçiyordu. Şimdi en azından esiyor" diyor.
Asaleti bozmak yasak!
Selçuk Yöntem günün anlam ve önemini belirten repliği patlatıyor: "Şartlar ne olursa olsun asaletini bozmayacaksın."
İmirzalıoğlu takılıyor, "Abi sen yoksa zorlandın mı?" Miroğlu sıcaktan bunalmış halimize acımış olacak ki görevlilere bize puşi gitirmelerini söylüyor. Başımıza beyaz puşileri sarınca biraz rahatlıyoruz.
Üç yıldır aynı karakteri canlandırsa da Diyarbakır'a gelirken heyecanlanmış
İmirzalıoğlu: "90 bölüm oynamışsın 91. bölüm gibi bak, aynı karakter diyebilirsin ama öyle olmuyor. İlk günün gecesi uyuyamadım. Perdede kendini görme heyecanı herhalde."
Kenan İmirzalıoğlu'nun bir de rekoru var! "Günde sekiz litre ter atıyorum. 60 günde 400 litre eder bu. Türk sinema tarihine geçeceğim!" Ayrıca günde tam sekiz gömlek değiştiriyormuş İmirzalıoğlu. Bir litre tere, bir gömlek.
Osman Sınav: Sıkı bir aksiyon için çalışıyoruz
Bazıları zaten 'Deliyürek'i dizi gibi değil sinema gibi seyrediyordu diyen Osman Sınav, yaptıkları filme güveniyor. Sınav, senaryoda yer alan Gaffar Okkan suikastının, bölgede oynanan oyunlara dikkat çekmeleri için bir vesile olduğunu söylüyor
'Deliyürek' bir Gaffar Okkan filmi olarak lanse ediliyor. Ne kadar onunla ilgili ya da değil. Ya da neyle ilgili?
Bu bir Gaffar Okkan filmi değil. Onun adı geçtiği için biz net açıklamalar yapmadan birden öyle algılandı. Okkan cinayeti bizim filmi yapmamıza bir sebep, evet. Bu olayın arkasında ne vardır sorusundan hareket ettik. Cinayetin arkasında var olduğunu zannettiğimiz birtakım provakasyonlar ya da oyunlar üzerinden bu bölgede oynanan oyunlar üzerine bir film yapmaya çalışıyoruz. Gaffar Okkan olayı ilham kaynağımız oldu ya da bu film, o olayın bize gördürdüğü bir düş diyebiliriz.
Senaryoda Gaffar Okkan suikastı nasıl yer alıyor?
O bir hareket noktası. Cinayetin arkasındaki sır... Dolaylı olarak bir şekilde o olaylara sarılıyor. Şöyle giriyoruz filme:
'Deliyürek' dizisi Miroğlu'nun askerliğini yaptığı Güneydoğu'dan dönüşüyle başlar. Film fikri çıkınca düşündük ne yapabiliriz diye. Miroğlu, bu bölgede yaşayan asker arkadaşının düğününe gelir. Düğünde damat olan asker arkadaşı vurulur. Miroğlu'nun asker arkadaşı aynı zamanda Gaffar Okkan'la da yakınlığı olan biridir. Arkadaşıyla konuşurken onun Okkan cinayetiyle
ilgili bir şeyler bildiğini hissediyor. Ertesi gün arkadaşı vuruluyor. Miroğlu katili görüyor. Tam yakalayacağı sırada katili de öldürüyorlar... Derken olaylar zinciri başlıyor.
Epeydir 'Deliyürek'in filmi düşünülüyordu ama Okkan cinayeti ortada yoktu.
Düşünüyorduk ama şöyle: Dizi bittiğinde bir final olarak sinema filmi. Kriz patladı. Ekrandan yayınlanamaz olduk. Düşündük ki, elimizde bir konseptimiz var, altyapımız var, izleyicimiz var, o zaman biz bunun filmini yapalım ve insanları sinemaya davet edelim. Ama filmin hikâyesi ile dizinin hikâyesi çok farklı.
Onu soracaktım, film diziyi izlemeyenlere de hitap edecek mi?
Miroğlu'nu hiç tanımayan bile... Düşünün ki bir karakter var ve sevgilisini alıp arkadaşının düğününe geliyor. Amacımız tamamen diziden bağımsız bir film yapmak.
Ne kadar seyirci bekliyorsunuz?
Türkiye için bir rakam vermekten çekiniyorum.
İyi olması gerekir çünkü beni bu işi yapmaya iten şey biraz da seyircidir. Çok seyircili işler yaptım bugüne kadar 'Süper Baba',
'Yasemince', 'Sıcak Saatler'...
Ama 'Deliyürek'in seyircisi çok farklı. Yani 'Deliyürek' gibidir. Aralarında hiç dizi seyircisi olmayan çok insan var. Bazıları 'Deliyürek'i dizi gibi değil,
ışıkları söndürüp sinema gibi izliyor.
Çekimler uzadı, maliyeti de yükseliyor bir taraftan, ne kadara mal olacak?
2 milyon doları bulacak herhalde. Maliyetten de önemli olan iyi bir film ortaya çıkarmamız. Bütün ekip elimizden geleni yapıyoruz. Çok ciddi bir prodüksiyon var. Aksiyon, savaş... Sadece Diyarbakır'ın içinde değil çevre illerde Mardin'de kırsal alanda, sesli çekiyoruz, aksiyon çekiyoruz ve işler uzuyor ister istemez.
Buradaki çekim ortamı hakkında ne söylersiniz?
Sevildiğimizi biliyordum ama bu kadarının tahmin etmiyordum. İzdiham yaşanıyor. Hazırlığı saatler bulan bazı sahneleri izdiham yüzünden ertelemek zorunda kaldı.
Sıkı bir yerli aksiyon izleyeceğiz sanki...
Onun için çalışıyoruz.
'Deliyürek' filmi 5 Ekim'de sinemalarda...