Onlar Vivaldi fareleri

İkiz Türk piyanistler Ferhan-Ferzan Önder, bir ilke imza attı. Vivaldi'nin 'Dört Mevsim' eseri, Önder kardeşler tarafından iki piyano ile yorumlanıp kaydedildi.

İSTANBUL - İkiz Türk piyanistler Ferhan-Ferzan Önder, bir ilke imza attı. Vivaldi'nin 'Dört Mevsim' eseri, Önder kardeşler tarafından iki piyano ile yorumlanıp kaydedildi. '4 El-2 Piyano-4 Mevsim' başlığı taşıyan 'Vivaldi Reflections' albümü, büyük bir firma olan EMI Classics etiketiyle yayımlandı.
Aslında bir keman-Ferzan Önder'e ait. Viyana Orman Bakanlığı, 75. yıl kutlaması için kendilerinden, Hofburg Sarayı'nda konser vermelerini istemiş. Yalnız, konserde çalınacak eserin doğa ile alakalı olması gerekiyormuş. Önder kardeşler araştırmışlar. Ama geceye uygun; doğa ile alakalı ve iki piyanoyla çalınacak bir eser bulamamışlar.
Başarılı konser albüm oldu
En sonunda, akıllarına Vivaldi'nin 'Dört Mevsim'i gelmiş. Ancak 'Dört Mevsim' de, o güne kadar hiç iki piyanoyla yorumlanmamış. Bunun üzerine arkadaşları Hırvat besteci Anton Tomislav Saban'la Vivaldi'nin 'Dört Mevsim'i üzerinde çalışmaya başlamışlar. Uzun ve gerilimli çalışmanın sonucunda konser oldukça başarılı geçmiş. Ardından eserin iki piyanolu yorumunun albüm olmasına karar verilmiş.
Albümün kayıtları Viyana'da tarihi bir konser salonunda gerçekleşmiş. Ancak daha sonra talihsizlik sonucu o yapı, çıkan bir yangınla kül olmuş. Böylece '4 El-2 Piyano-4 Mevsim', o yapıda gerçekleşen son kayıt olarak da klasik müzik tarihindeki yerini almış.
Ferhan-Ferzan Önder, müzik hayatlarını 15 yıldır Avusturya'da sürdürüyor. Aslında temel eğitimlerini Ankara Devlet Konservatuvarı'nda almışlar. Ardından İhsan Doğramacı Vakfı'nın verdiği bursla Viyana Müzik Akademisi ve Salzburg Mozarteum'da çalışmalarına ve eğitimlerine devam etmişler.
Bilkent'e dönmemişler
Aldıkları burs karşılığında yurtdışındaki eğitimleri bitince Türkiye'ye geri dönüp Bilkent Üniversitesi'nde hocalık yapmaları gerekiyormuş. "Geri dönelim mi?" diye, İhsan Doğramacı'yı aramışlar. Doğramacı da onlara, "Türkiye'nin size Avrupa'da daha çok ihtiyacı var. Gelmeyin, orada kalın" demiş.
Ailede sadece Ferhan-Ferzan Önder kardeşler müzisyen değil. Kendisini daha çok TRT'de sunduğu müzik-eğlence programlarından tanıdığımız ağabeyleri Ömer Önder de, konservatuvar mezunu. Hatta Ferhan ve Ferzan, ağabeylerinin kendilerinden daha iyi çaldığını konusunda hemfikir.
'4 El-2 Piyano-4 Mevsim', ikiz piyanistlerin beşinci albümleri. Almanya'da bağlı bulundukları plak şirketi EMI Classics, kendilerine 'Vivaldi Mäuse' yani 'Vivaldi fareleri' diye lakap takmış. Almanya'daki dosyalarının üzerinde bile 'Vivaldi Mäuse' yazıyormuş. Hatta Ferzan ya da Ferhan EMI Classics'i telefonla aradığında 'Selam fare' diye cevap veriyorlarmış. "Bizi sevimli buldukları ve sevdikleri için böyle takılıyorlar herhalde" diyor ikiz piyanistler. (Kültür Sanat)