O'nu sanatla anıyoruz

Atatürk ölümünün 63. yılında birçok sanat etkinliğiyle anılacak. Özellikle Ankara ve İstanbul'da önde gelen sanatçıların katıldığı özel konserler ve dans gösterileri düzenlenecek.

ANKARA - Atatürk ölümünün 63. yılında birçok sanat etkinliğiyle anılacak. Özellikle Ankara ve İstanbul'da önde gelen sanatçıların katıldığı özel konserler ve dans gösterileri düzenlenecek. Kültür Bakanlığı, devlet tiyatrosu sanatçısı Leyla Tecer yönetmenliğinde özel bir program hazırladı. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Konser Salonu'nda 10 Kasım akşamı
'Atatürk'e Saygı Gecesi' adıyla düzenlenecek olan özel gösteri, Devlet Çoksesli Korosu ve TSK Armoni Mızıkası'nın '10. Yıl Marşı'nı seslendirmesiyle başlayacak.
Adnan Saygun'dan Muammer Sun'a kadar birçok çağdaş Türk bestecisinin müziklerinin, şiirlerle iç içe sunulacağı gösteride, Devlet Tiyatroları oyuncuları Süheyla Gürkan, Emine Orhun, Alev Soysal, Mesut Turan ve Ercan Eker, Nâzım Hikmet'ten Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya kadar 20'ye yakın çağdaş Türk şairinden seçilmiş şiirler seslendirecek.
Kesintisiz ve anonssuz gerçekleştirilecek olan gösteride, Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Özge Kınıklı da şiir eşliğinde kısa bir dans gösterisi sunacak. Devlet Halk Dansları Topluluğu ise Atatürk'ün sevdiği Zeybek oyunlarını sergileyecek. Ayrıca HÜ Devlet Konservatuvarı yüksek lisans öğrencisi Burçin Sel de programa kısa bir piyano resitali ile katılacak.
İstanbul'da ise Fahir Atakoğlu ve Fazıl Say birer özel konser verecekler.
***
Notaların şükran gecesi

  • Fahir Atakoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi CRR Senfoni Orkestrası'nın 'Atatürk'ü Anma Konseri' saat 19.30'da CRR Konser Salonu'nda.
  • Modern Dans Topluluğu'nun
    'Cumhuriyet İçin' adlı gösterisi saat 20.00'da Ankara'da Büyük Tiyatro'da.
  • Fazıl Say'ın 'Ata'ya Saygı' adını verdiği konser saat 20.30'da Doğuş Üniversitesi'nde.
  • Ziya Öztan'ın yönettiği 'Kurtuluş' filmi, saat 09.30'da Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi Kırmızı Salon'da gösterilecek.
  • Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın 'Atatürk'ü Anma Konseri' 10 Kasım Cumartesi Atatürk Kültür Merkezi'nde.
  • Grup Gündoğarken ve Tayfun Talipoğlu'nun katılacağı 'Atatürk'ü Anma Konseri' ise, 10 Kasım Cumartesi günü saat 20.30'da Antalya'daki Cam Piramit'te. (Kültür Sanat)