Onur Ödülü Yılmaz Güney'e!

Onur Ödülü Yılmaz Güney'e!
Onur Ödülü Yılmaz Güney'e!

Roma Türk Film Festivali'nin gala gecesini Hazal Kaya ve Mete Horozoğlu sundu.

İtalya'nın başkenti Roma'da bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Roma Türk Film Festivali, yapılan gala gecesiyle Romalı sinemaseverlere kapılarını açtı.

İtalya’nın başkenti Roma’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Roma Türk Film Festivali, yapılan gala gecesiyle Romalı sinemaseverlere kapılarını açtı. İtalya ve Türkiye ’den iş, sanat, diplomasi dünyasından pek çok ünlü isimin bir araya geldiği gecede, festival onursal başkanı Ferzan Özpetek, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney ile Melike Demirağ, gecenin sunuculuğunu üstlenen aktris Hazal Kaya ile aktör Mete Horozoğlu, yönetmen Uğur Yücel ve açılış filmi olan ‘Soğuk’un oyuncuları kırmızı halıda boy gösterdi. Geceye, ünlü komedyen Cem Yılmaz da eşi Ahu Yılmaz ile katıldı.

Yaptığı konuşmada “Önceki yıllarda, Casa del Cinema’daydık. Orası bize artık küçük gelmeye başlamıştı. Ümit ediyorum ki, daha da seyirci sayımız artar” diyen Özpetek, “Bunların dışında daha ne söyleyebilirim” demesi üzerine seyirciler arasında oturan Cem Yılmaz’ın ünlü yönetmen ‘Cantare’ diye seslenip şarkı söylemesini istemesi, salonda kahkahayla karşılandı.

Onur ödülü Türk sinemasının ‘Çirkin Kral’ına

Festival kapsamında her yıl verilen Roma Türk Film Festivali Onur Ödülü’nün bu yılki sahibi, festivalin ‘Anısına’ bölümünde ‘Arkadaş’, ‘Sürü’ ve ‘Umut’ filmleri yer alan Türk sinemasının ‘Çirkin Kral’ lakaplı merhum yıldızı Yılmaz Güney oldu. Ödülü, Ferzan Özpetek’in elinden alan Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, şunları söyledi: “Yılmaz Güney geçmişten günümüze uzanan ve yaptıklarıyla bugün halen insanları etkileyen bir sanat köprüsüdür. Filmleri bugün halen evrensel ve geçerlidir. Eğer bugün yaşasaydı, halen ülkesinin ve dünyanın sorunlarını anlatmaya devam ederdi. Ben bu ödülü, hem Yılmaz Güney adına hem de ülkesinde ve dünyada baskı ve haksızlıklara uğrayanlar adına alıyorum.”

Yılmaz Güney ile ‘Arkadaş’ filminde başrolü paylaşan Melike Demirağ da filmle aynı ismi taşıyan parçayı seslendirdi. Gala gecesinin son bölümünde, festivalin açılış filmi olan ‘Soğuk’un yönetmeni Uğur Yücel ve oyuncu kadrosundan Şebnem Bozoklu, Ezgi Mola izleyicilere tanıtıldı. Uğur Yücel, “Bir şeye canım yandığı için yazdım” dediği filminin karamsar bir hikayeyi konu edindiğini anlatırken, izleyiciler arasındaki Özpetek, Yücel’e filmin hepsini anlatıyor diye esprili şekilde itiraz etti. Yücel’in de “Ortasında da ne olduğunu söyleyeyim, hep birlikte izlemeden dağılalım” demesi salonda bulunanları güldürdü.

Gecenin sunucuları Kaya ve Horozoğlu

Gecenin sunucularından Hazal Kaya, İtalyan Lisesi mezunu olduğunu belirterek, “Bir gün İtalyanca’yı bu şekilde Roma Türk Film Festivali’nde kullanacağım aklıma gelmezdi. Çok heyecanlıyım, çok mutluyum, çok gurur duyuyorum” diye konuştu. Diğer sunucu Mete Horozoğlu da Türk filmleri festivallerinin pek çok yerde yapıldığını, bunlardan biri olan Roma’da bulunmanın onurunu yaşadığını söyledi. Horozoğlu, “Sanat anlamında kültür taşıyıcısı olarak sinema çok büyük bir yer ediyor globalleşmiş dünyada. Roma bunun iyi bir ayağı. Onu sunuyor olmaktan gurur duyuyorum” dedi. Türk sinemasının durumu sorulan Horozoğlu, “Türk sinemasında sektörel anlamda birtakım olumsuzluklar var. Daha çok yapım tarafında karşılaştığımız birtakım sorunlar var. Globalleşen dünyanın kuralları getirildiği zaman çok daha iyi bir yer bulacaktır. Şu anda kurulmuş olan bir sinemanın devamı olarak, 80’den sonra çok iyi yerlere geldik. İnşallah 70’lerdeki dönemlerimizi aratmayacak döneme geleceğimizi düşünüyorum” yanıtını verdi. Hazal Kaya da, Avrupalıların verdiği ilginç tepkileri gözlemleyince kendisi adına gururlandığını dile getirerek, “İyi şeyler yapıyoruz ve bence yapmaya da devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Türk sinemasının 15 seçkin eserinin İtalya’daki sinemaseverle buluşacağı 3. Roma Türk Film Festivali 29 Eylül Pazar günü sona erecek.