Opera ve balede yerli eser atılımı

Opera ve balede yerli eser atılımı
Opera ve balede yerli eser atılımı

Rengim Gökmen

Yurt içi ve dışında 153 yerde 954 temsil veren Devlet Opera ve Balesi, bu yıl repertuvarındaki yerli eserlerle dikkati çekti

Devlet Opera ve Balesi (DOB) 2012-2013 sezonunda bir önceki yıla göre seyirci sayısını yüzde 7,7 artırarak 431 bin kişiye ulaştı. Yurt içi ve yurt dışında 153 yerde sahneye çıkan DOB, toplamda 954 temsil verirken bu yıl repertuvarındaki yerli eserlerle dikkati çekti. Sezonda sahnelenen 159 eserin 65’i yerli eser olurken, Türk opera ve balesine 6 yeni eser kazandırıldı. 3 eserin ilk kez seyirciyle buluştuğu 2011-2012 sezonunda, sahnelenen 166 eserin 77’si yerli eserlerden oluştu. 2010-2011 sezonunda ise repertuvara 3 yeni eser eklenirken, 149 eserden 60’sı yerli eser kategorisinde yer aldı. Bu yıl ise yerli eserlerin repertuvardaki ağırlığının daha da artırılması planlanıyor.

DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen, 2012-2013 opera-bale sezonu değerlendirmesinde, bu yılki en önemli gelişmenin yerli eser sayısındaki artış olduğunu belirterek, “DOB olarak bu eserlerin kazanılması için telif hakkı ödemelerinde önemli yollar kat ettik. Bu da yazarlarımızı, bestecilerimizi, koreograflarımızı teşvik etti” dedi. Yerli eserlerinin bu sezon repertuvarda ağırlıklı yer almasından gurur duyduğunu söyleyen Gökmen, ‘Sevginin Gücü’, ‘Aspendos Yüzyılların Aşkı’, ‘Karyağdı Hatun’, ‘Lale Çılgınlığı’ gibi Türk bestecilerinin operalarının dünya prömiyeri yaptığını, ‘Afife’nin ise 15 yıl aradan sonra yeniden sahneyle buluştuğunu kaydederek, şunları dile getirdi: “Kendi bestecilerimizin, dansçılarımızın, çalgılarımızın, her şeyiyle kendimizin olan eserler çok önemli ölçüde arttı son yıllarda. Çünkü DOB olarak bu eserlerin kazanılması için bazen satın alma bazen kiralama bazen de temsil hasılatından ödeme yoluyla telif hakkı ödemelerinde önemli yollar kat ettik. Bu da yazarlarımızı, bestecilerimizi, koreograflarımızı teşvik etti.”

Gökmen, yerli eserlerin yanı sıra ‘Macbeth’, ‘Tosca’, ‘Saraydan Kız Kaçırma’, ‘Rigoletto’ gibi dünyaca tanınan eserlerin de seyirciyle buluştuğunu anımsatarak, İzmir ’de ‘Lasonnambula’ (Uyurgezer Kız), ‘ İstanbul ’da Aşk İksiri’, ‘Mançalı Şövalye’ (Don Kişot), ‘La Traviata’, Mersin’de ‘Carmen’, Antalya’da ‘Satılmış Nişanlı’, ‘Figaro’nun Düğünü’, Samsun’da ‘4. Murat’, ‘Bach Alla Turca’ ve ‘Madame Butterfly’ eserlerinin izleyiciden son derece büyük ilgi gördüğünü kaydetti.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Antalya

  ,

  Mersin

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  SAMSUN

  ,

  aşk

  ,

  Kız

  ,

  Opera

  ,

  sezon

  ,

  derece