Operada dinleme skandalı

Operada dinleme skandalı
Operada dinleme skandalı
Devlet Opera ve Balesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcı Vekili Fahrettin Atasayar hakkında, "70'e yakın güvenlik kamerasının sistemini kendi bilgisayarına yükleterek, personelini dinleme ve takibe aldığı" gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

RADİKAL - Devlet Opera ve Balesi'nde (DOB) 'yasadışı dinleme skandalı'! Sansür skandalıyla da gündeme gelen Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü bu kez de ‘yasadışı dinleme’ skandalıyla çalkalanıyor.

İdari ve Mali İşler Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcı Vekili Fahrettin Atasayar hakkında, “kurumun farklı yerlerinde bulunan 70’e yakın güvenlik kamerasının sistemini kendi bilgisayarına da yükleterek, personelini dinleme ve takibe aldığı” gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, bakanlık yetkilileri DOB’daki bilgisayarlarda inceleme yaparken, soruşturmalar halen devam ediyor. Olay, Atasayar’ın geçtiğimiz günlerde apar topar emekliye ayrılmasıyla ortaya çıktı. Atasayar’ın emeklilik dilekçesi vermesinin ardında da Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca hakkında açılan soruşturmaların yer aldığı öne sürüldü. DOB’da, otopark bölümünde 10, genel müdür odasının olduğu alanda dört, fuayede de dört adet güvenlik kamerasının bulunduğu belirtiliyor.

Kameraların en yoğun olduğu bölümlerin başında ise atölyeler geliyor.