Operada sular durulmuyor

Operada sular durulmuyor
Operada sular durulmuyor
Devlet Opera Balesi'nde genel müdür Rengim Gökmen'in görevden alınıp yerine besteci Selman Ada'nın atanmasının ardından operada sular durulmuyor. İki yılda 497 temsille kırılması zor bir rekora imza atan Ankara Devlet Operası Müdürü Aykut Çınar istifa etti. Kısa süre önce de İstanbul DOB Müdürü Suat Arıkan görevden alınmıştı.

Devlet Opera ve Balesi’nde görevden alma ve istifaların ardı arkası kesilmiyor. Görevi süresince başarılı işlere imza atan ve Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa tasarısına karşı tavrıyla bilinen Devlet Opera Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, geçen ay görevden alınıp yerine besteci Selman Ada atanmıştı. Adanı’nın göreve başlamasıyla görevden alma ve istifalar da hız kazandı. Kısa süre önce İstanbul DOB Müdürü Suat Arıkan görevden alınmışta. Şimdi de iki yılda 497 temsille kırılması zor bir rekora imza atan Ankara Devlet Operası’nın müdürü ve sanat yönetmeni Aykut Çınar istifa etti. Çınar’ın yerine vekâleten besteci ve orkestra şefi Mustafa Erdoğan atandı. Taraf’ta yer alan habere göre Aykut Çınar yönetimindeki temsilleri 257 bin 141 biletli seyirci izlemiş, 1.5 milyon lirayı aşkın gişe hasılatı elde edilmişti. Dört dünya, iki de Türkiye prömiyeri yapıldı. ‘Sevginin Bedeli’ ve ‘Kont Dracula’ gibi Türkiye bale tarihine geçecek iki önemli eserin yanı sıra ‘Nasreddin Hoca’ çocuk operası ve bir modern dans eseri olan ‘Arda Boyları’ ilk defa Aykut Çınar döneminde sergilendi. Çınar yönetiminde ayrıca Aspendos Opera ve Bale Festivali, İstanbul Opera Festivali, Bodrum Bale Festivali, Eskişehir Opera ve Bale Günleri, İstanbul Bale Festivali ve Yarışması’nda da temsiller yapıldı. Mozart’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan etkilenerek bestelediği ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operası da Ankara DOB tarafından Çin Halk Cumhuriyeti tarihinde ilk defa sahneye konulduğunda başrolde Aykut Çınar vardı. Çınar, Ocak 2014’te, dünyaca ünlü Yunan sanatçı Mario Frangoulis’i Yunanistan Büyükelçiliği ile işbirliği yaparak Ankara’ya getirerek iki ülke arasındaki barış ve dostluğu pekiştirmek amacıyla çalışmalarda bulundu. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Ankara’da bulunan ilkokul, huzurevi ve cezaevlerinde konserler verildi ve opera ve bale sanatını halka tanıtmak için yoğun çaba sarf edildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre istifa ve görevden almaların ardında TÜSAK’a karşıtlık var. ‘TÜSAK’a hayır diyen gider’ başlıklı yazasında Güneysu, “Kültür Bakanlığı, Devlet Tiyatroları (DT), Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü ve devlete bağlı orkestraların yöneticilerinin geçen sanat sezonunda altına imza attıkları sanat kurumlarını lağv etmeyi öngören ‘Türkiye Sanat Kurulu (TÜSAK) Yasa Tasarısı Taslağı’na Hayır’ bildirisini imzalayan yöneticileri unutmadı! Söz konusu bildiriye de başta Rengim Gökmen olmak üzere dönemin genel müdür yardımcıları Şadi Erdoğan, Nilgün Çelebi, Ankara DOB Müdürü Aykut Çınar, İstanbul DOB Müdürü Suat Arıkan, İzmir DOB Müdürü Aytül Büyüksaraç, Mersin DOB Müdürü Erdoğan Şanal, Antalya DOB MüdürüKenan Korbek ve Samsun DOB Müdürü Volkan Kıran imza atmıştı. Geçen aylarda da Rengim Gökmen görevden alınmış ve yerine Selman Ada atanmıştı. Ada’nın atanmasıyla da genel müdür yardımcıları Şadi Erdoğan, Nilgün Çelebi ve İstanbul DOB Müdürü Suat Arıkan görevden alınmıştı. Önceki gün itibarıyla da Ankara DOB Müdürü Aykut Çınar, görevinden istifa etti. Çınar’ın yerine vekâleten besteci ve orkestra şefi Mustafa Erdoğan atandı. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre bakanlıktan, Selman Ada göreve gelmeden önce Ada’ya, “Sizi DOB’un başına getirmeyi planlıyoruz, ancak siz göreve geldikten sonra kurumda geçen sezon ‘TÜSAK’a hayır’ bildirisine imza atan bir yönetici istemiyoruz” dendiği, Ada’nın da bakanlığa, “Zaten ben göreve gelirsem, kendi ekibimle gelmek isterim” yanıtını verdiği kaydedildi. Sıra Devlet Tiyatroları'nda...” diye yazdı.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...