Operaya yıldız ekleyen yarışma

Operaya yıldız ekleyen yarışma
Operaya yıldız ekleyen yarışma

Operaya Türkiye de başlayan daha sonra Milano da La Scala operasında uluslararası bir kariyer yapan Leyla Gencer, 2008 yılında hayata veda etti.

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın altıncısı 34 şancının katılımıyla yarın başlıyor. Yarışma, on beş yıllık tarihinde genç sanatçıların tanınmasını, ünlü kurumlarda sahneye çıkıp yıldızlaşmasını sağladı

İSTANBUL - İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın La Scala Akademisi’yle ortak düzenlediği Leyla Gencer Şan Yarışması’nın altıncısı 21 Ağustos’ta başlıyor. 26 Ağustos’ta Aya İrini Müzesi’nde yapılacak Final Gecesi ile sona erecek yarışmaya 12 ülkeden toplam 34 şancı katılacak.
Yarışma, 21 Ağustos Cumartesi gerçekleşecek kayıtlar ve kura çekiminin ardından seyirciye kapalı olarak yapılacak çeyrek finallerle devam edecek. 24 Ağustos Salı günü saat 11.00 - 19.30 arasında Cemal Reşit Rey’de (CRR) piyanist Vincenzo Scalera eşliğinde gerçekleşecek Yarı Finalde sekiz finalist belirlenecek. Final Gecesi’ndeyse, finalistlerin Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde seslendirecekleri aryaların ardından toplam 23 bin 500 avroyu bulan ödüller sahiplerine sunulacak. Birinci olacak yarışmacı hem 12 bin 500 avronun sahibi olacak hem de 2011 Schleswig - Holstein Festivali ve 2011’de gerçekleşecek 39’uncu Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde konser verecek. Yarışmada ikinciye 7 bin 500, üçüncüye de 3 bin 500 avro para ödülü verilecek. 

Seçici kurul iddialı isimlerden oluşuyor
Yarışmanın jürisine, Leyla Gencer’in uzun yıllar yakın dostu olan Sferisterio Opera Festivali Genel Müdürü Pier Luigi Pizzi başkanlık yapacak. Jürinin diğer üyeleri ise dünyaca ünlü bariton Renato Bruson, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal şefi ve Devlet Sanatçısı Gürer Aykal, La Scala Akademisi Uluslararası Proje Geliştirme Sorumlusu Luca Targetti, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Baş Rejisörü ve 2010 Temmuz ayında ilk kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Opera Festivali Sanat Yönetmeni Yekta Kara, Pergolesi Spontini Jesi Vakfı Direktörü Gianni Tangucci ve Eurobottega - La Bottega Internazionale della Musica Sanat Yönetmeni Vincenzo de Vivo’dan oluşuyor.
Bu yıl ilk kez mayıs ayında Milano, Berlin ve İstanbul’da düzenlenen canlı ön elemelere katılan 119 aday arasından İstanbul’daki elemelere katılmaya hak kazanan 34 şancı arasında yer alan Türkiye ’den 17 yarışmacı ise şöyle; sopranolar Pervin Çakar, Esra Çetiner, Nihan İnan, Zerrin Karslı, Süreyya Evren Kayacan, Gülbin Kunduz, Aylin Sezer, Çiğdem Sığırcı, Pınar Tuğba Ünker, Sirel Yakupoğlu ve Sevim Zeranoğlu, mezzo-sopranolar Nesrin Gönüldağ ile Elif Tuğba Tekışık, tenor Caner Akın, bariton Bahadır Noyan Coşgun ve Kartal Karagedik ile basçı Umut Tarık Akça.
Doğuş Grubu ve Garanti Bankası sponsorluğunda, TC Dışişleri Bakanlığı’nın desteği ve 2010 Ajansı ile Borusan Holding’in katkılarıyla bu yıl altıncı kez düzenlenen yarışmanın 24 Ağustos’ta CRR’de yapılacak Yarı Finali ile 26 Ağustos akşamı 20.00’de Aya İrini’de gerçekleşecek Final Gecesi’nin biletleri biletix’ten ve hafta içi 10.00 - 18.00 saatleri arasında İKSV’den alınabilir.

Kazananların yolu açık
Tüm dünyada ‘La Diva Turca’ olarak tanınan soprano Leyla Gencer adına düzenlenen yarışmanın amacı genç yetenekleri uluslararası opera sahnelerine kazandırmak ve iyi bir başlangıç yapma fırsatı sunmak. İşte o fırsatı en iyi şekilde değerlendirenler...
Marcelo İlvarez: Günümüzün önemli lirik tenorlarından biri olan Arjantinli sanatçı Marcelo İlvarez, 1995’te düzenlenen I. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda ikinci olmuştu. Yarışma sonrasında kendisine İtalya ’nın prestijli kurumu Venedik La Fenice Tiyatrosu’nun kapıları açılan İlvarez, kariyerine aynı hızla devam ederek Covent Garden, Paris Operası ile Münih ve Viyana Operaları gibi dünyanın saygın operaevlerinde birçok başrol oynadı.
Nino Machaidze: 2006 yılında, Leyla Gencer’in jüride yer aldığı son yarışmada, birinciliği kazanan Gürcü soprano Nino Machaidze, yarışmanın tek favorisiydi. Adı kısa sürede uluslararası opera sahnelerinin önemli isimleri arasında anılmaya başlanan Machaidze, bu yıl Salzburg Festivali’nde sahnelenen Gounod’nun ‘Romeo ve Jüliette’inde Jüliette rolünde sahneye çıktı. Bologna’daki Teatro Comunale’de sahnelenen ‘I Puritani’de Elvira rölünü üstlendi ve Los Angeles Operası’nın 2009 sezon açılışını yapan ‘L’Elisir d’Amore’ prodüksiyonunda başrol oynadı.
Anita Rachvelishvili: Anita Rachvelishvili 2008 yılı yarışmasında aldığı üçüncülük ödülünün hemen sonrasında Daniel Barenboim yönetimindeki La Scala’da ‘Carmen’ olarak sezon açılışını yaptı. La Scala Müzik Akademisi’ni bir yıl önce bitirmiş olan 25 yaşındaki Rachvelishvili, Carmen operasında daha küçük bir rol için hazırlanırken şef Barenboim’in talebiyle başrole getirildi. Ve La Scala’nın sezon açılış temsilinde izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

La Scala destekliyor
İlki 3 - 9 Eylül 1995’te, ‘Yapı Kredi Leyla Gencer Şan Yarışması’ olarak düzenlenen yarışmanın, 1997’de düzenlenen ikincisinde Leyla Gencer bizzat jüri başkanlığı yaptı. 1999’daki yarışma deprem nedeniyle 2000’e ertelendi. 2006’daki dördüncü yarışmadan itibaren iki yılda bir İKSV tarafından La Scala işbirliğiyle düzenleniyor. Finalistler, İstanbul, Barselona, Berlin ve Milano’da jüri karşısındaki elemelerle seçildi.      
(Kültür Sanat)