Orhan Alkaya'dan Serhan Ada'ya tashih!

Orhan Alkaya'dan Serhan Ada'ya tashih!
Orhan Alkaya'dan Serhan Ada'ya tashih!
Orhan Alkaya: Gündemin mantıksız yığılması içerisinde, belli ki Serhan (Ada) da yorulmuş ve birkaç şeyi birbirine karıştırmış. Toplantı sayısı bile -Serhan üç demiş- bence daha fazlaydı.

Serhan Ada, radikal.com.tr’de yayımlanan “Serhan Ada’dan Ersin Antep’e Cevap” başlıklı yazısında, “TÜSAK taslağı konusu ilk kez ortaya çıktığında, asıl amaç tiyatro ve sahne sanatlarında varolan yapılanmayı ortadan kaldırmak olduğu için o alandan kimi arkadaşlarla yine katılımcı yöntemle bir alternatif öneri üzerinde çalışmak için harekete geçtik. Ancak üç kez kalkıştığımız toplantılara yeterince katılım olmayacağını görünce sürdüremedik. O dönemde yaptığımız çalışmalarda Mustafa Demirkanlı, Orhan Alkaya ve Tamer Levent de yer almıştı. Amaç yine bir sivil alternatif üretebilmekti,” demiş.
Gündemin mantıksız yığılması içerisinde, belli ki Serhan da yorulmuş ve birkaç şeyi birbirine karıştırmış. Toplantı sayısı bile –Serhan üç demiş- bence daha fazlaydı. Nedir, konu TÜSAK değildi.
Sene 2012, yazbahar aylarıydı. İstanbul Şehir Tiyatrosu yönetmeliği, tarihe “Büyük Hakaret” olarak geçecek biçimde değiştirilmişti. Bir tiyatro kurultayı/çalıştayı düzenlemek üzere ön çalışma yapıyorduk. Tamer’in yanı sıra, Lemi Bilgin (DT Genel Müdürü), Mehmet Ali Alabora (Oyuncular Sendikası Başkanı) gibi pozisyon sahibi arkadaşlarımız da toplantılara çağrılıp katılmıştı.
TÜSAK o sıra telaffuz bile edilmemişti. Tek duyduğumuz, Ertuğrul Günay’ın ( Kültür Bakanı) yürüttüğü yasa tadilatı çalışmasının (ki bunun ne mene bir tadilat olduğunu da, en azından ben bilmiyorum) dışında, Köşk cenahında Mustafa İsen’in farklı bir çalışma yürüttüğü fısıltısından ibaretti.
İsen’in, Türkiye ’deki bitip tükenmez Arts Council sevgisine hitap edecek bir çalışma yürüttüğü de fısıldanmıştı ama cenahımızda pek ciddiye alınmamıştı.
Serhan, hepimizin başına gelebilecek bir bilgi sürçmesi yapmış. Tashih ederek gözlerini öpüyorum.


Serhan Ada'dan Ersin Antep'e cevapErsin Antep yazdı. "'TÜSAK' değil zaten 'ULSAK'... Peki bütçe ne olacak?"