Orhan Pamuk da Venedik Film Festivali'nde

Orhan Pamuk da Venedik Film Festivali'nde
Orhan Pamuk da Venedik Film Festivali'nde
Efsane rock grubu Radiohead hakkındaki filmiyle tanınan İngiliz yönetmen Grant Gee'nin Orhan Pamuk'un 2012'de açtığı Masumiyet Müzesi'nden yola çıkarak çektiği 'Hatıraların Masumiyeti' (The Innocence of Memories) adlı film, dünyanın en prestijli sinema etkinliklerinden 72. Venedik Film Festivali'nin Venedik Günleri bölümünde özel bir gösterimle seyirciyle buluşacak.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un aynı adlı romana eşlik eden 2012’de açtığı Masumiyet Müzesi’nden yola çıkan ve yönetmenliğini İngiliz belgesel yönetmeni Grant Gee’nin yaptığı ‘Hatıraların Masumiyeti’ (The Innocence of Memories) adlı film, bu yıl 2-12 Eylül tarihleri arasında apılacak 72. Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde özel bir gösterimle yer alacak. 

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi hakkında yazdığı yeni metinlere romandaki Kemal karakterinin sesinin eşlik ettiği film, beyazperdede de, tıpkı Masumiyet Müzesi gibi kurmaca ve gerçeklik arasında bir dünya yaratıyor.

Orhan Pamuk, ‘Hatırların Masumiyeti’ filmi için şunları söyledi: “Grant Gee son derece sanatkarane biri. Daha önce onun Sebald’ın Satürn’ün Halkaları hakkında yaptığı filmi görmüş ve çok sevmiştim. Hatırların Masumiyeti filminin yapımına ben de katıldım. Film için otuz dakikalık orjinal bir metin yazdım. Film, hem Masumiyet Müzesi hakkında hem de İstanbul üzerine. Aynı zamanda benim diğer kitaplarım da var içinde. Yazdığım yeni metin ise romandaki ikincil bir kahramanın gözünden, romanda anlatılan aşk hikayesini yeniden değerlendiriyor. O kahramının kim olduğunu söylemiyorum, bunu Venedik’te söyleyeceğim. Tabi bir başka kahraman da İstanbul, İstanbul geceleri, onun kendine has kimyası, havası… Bütün bunlar oldukça yetenekli bir yönetmen olan Grant Gee’nin elinde bu filme dönüştü. Bu film hem bir belgesel hem de sanat filmi. Ben de filmin tanıtımı için Venedik’e gideceğim.”


Filmin yönetmeni Grant Gee, daha önce ünlü İngiliz rock müzik grubu Radiohead ve Alman edebiyatçı Sebald üzerine yaptığı filmlerle tanınıyor. Çekimleri geçtiğimiz yıl tamamlanan Hatıraların Masumiyeti için filmin yönetmeni Grant Gee, Venedik Film Festivali’nde gerçekleşecek dünya prömiyerinin ardından, İstanbul’u geçmişi ve bugünü ile anlatan bu filmin pek çok farklı ülkede ve festivalde gösterileceğini söyledi.

Senem Tüzen ilk filmiyle Venedik'te yarışacak

Bu yılki Venedik Film Festivali 72. kez 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde Carlos Saura, Agnes Varda gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinin ilk gösterimleri yapılacak.

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi, aynı adla yazdığı ve 2008’de yayınladığı romanının ardından 2012 yılında açıldı. İstanbul’da yaşanan ve 1970’lerden 2000’lere uzanan bir aşk hikayesinin anlatıldığı Masumiyet Müzesi, içeriğinde İstanbul’da 1950’lerden itaberen gündelik hayatta kullanılan binlerce objeyi barındırıyor. 2014’te Avrupa Müze Forumu tarafından verilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü kazanan Masumiyet Müzesi, yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerden yoğun ilgi görmeyi sürdürüyor.