Orhan Pamuk: Hükümeti eleştirse bile gazetelere, yazarlara baskı olmamalı

Orhan Pamuk: Hükümeti eleştirse bile gazetelere, yazarlara baskı olmamalı
Orhan Pamuk: Hükümeti eleştirse bile gazetelere, yazarlara baskı olmamalı
Türkiye edebiyatının Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk, kendisi için her zaman ifade, düşünce ve gazetecilerin özgürlüğünün en kıymetli değer olduğunu söyledi.

RADİKAL- Merkez Çukurova İlçe Belediyesi'nin davetlisi olarak Adana'ya gelen ünlü yazar Orhan Pamuk, M1 Alışveriş Merkezi'ndeki Kitapsan'da son kitabı 'Kırmızı Saçlı Kadın'ın imza gününe katıldı. Uzun kuyruk oluşturan kitapseverler, Orhan Pamuk'a kitaplarını imzalatıp anı fotoğrafları çektirdi. Okurlarıyla konuşan Orhan Pamuk da, kitap tutkunlarının merak ettiği konularla ilgili de açıklamalar yaptı.

'HER GELİŞMEYE MAYDANOZ OLMAYACAĞIM'
İmza gününde gazetecilere de açıklama yapan Orhan Pamuk, Türkiye'deki son gelişmeler, Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e ilişkin hak ihlali kararı, Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasıyla ilgili sorularına da yanıt verirken, "Yeterince siyaset konuştum. Gazetelerde var. Ne düşündüğümü biliyorsunuz zaten. Her gelişmeye maydanoz olmayacağımı söylemiştim" dedi.

'GAZETELERE, YAZARLARA BASKI OLMAMALI'
Kendisi için düşünce özgürlüğü, gazetecilerin özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün her zaman en kıymetli değer olduğunu söyleyen Pamuk, "Ülkeyi yönetenler ifade özgürlüğü, kendimizi ifade etme, düşüncelerimizi paylaşma, hükümeti eleştirse bile gazetelere, yazarlara baskı olmamalı. Ben böyle düşünüyorum, her zaman da böyle düşünmeye devam edeceğim" diye konuştu.

Adana'ya gelmekten mutluluk duyduğunu aktaran Orhan Pamuk, şunları kaydetti:
"Adana'ya istediğim kadar sık gelemiyorum. Bundan 55 yıl evvel gelmiştim bir kere, Seyhan Barajı'na, istasyona gitmiştim. Aynı istasyona yine gittim. Orası aynı zamanda Yılmaz Güney'in 'Umut' filminin açılış sahnesi de o istasyondadır. Adana zaten Türk edebiyatının, sanatının, filminin, Yaşar Kemal'den Abidin Dino'ya Orhan Kemal'den Yılmaz Güney'e, büyük bir kültürün kaynağıdır. Burada bulunmak güzel bir duygu. Kitaplarımı imzalıyorum, kalabalık beni çok mutlu etti. Adana'nın durumu da son yazdığım kitaba benziyor. Son kitabım Kırmızı Saçlı Kadın, kabaca otoriteye isyan konularını ele aldığım bir roman." (dha)

 
 


  http://www.radikal.com.tr/152306815230681

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Afalladim! - semapost

  Memleket besik gibi sallaniyor, her gecen gun az az sinsice degil dupeduz gozunu kasini yara yara vahsice hak ihlali yapiliyor, ve cogunluk susuyor ya da susmak zorunda oldugunu saniyor, ve tek Nobelli edebiyatcimiz her konuya 'maydanoz' olamayacagini belirtiyor. Birakin maydanozlugu, insan olun yeter! Pamuk'un elinde ve kaleminde muthis bir otorite var, neden kullanmiyor? Ve yeri gelmisken ekleyeyim bir soz, edebiyat ustasi nasil olur da boylesine vahim otesi konularda 'maydanoz olmam' gibi hafiften, okul cocugu seviyesi altinda bir soz sarfediyor, ayni kendi beraber oldugu esinden, bunca yasina basina ragmen, adeta cicegi burnunda tiri taze delikanliymiscasina, 'kiz arkadasim, girl friend'im diye bahsetmesi gibi. Benim bildigim, insanin kullandigi kelimeler dusuncesinin inceliginin gostergesidir, sozler kelimeler itina ister, hele hele mesleginiz yazarlik olursa. Yoksa Nobelli edebiyatcimiz icin kelimeler de maydanozluktan mi ibaret?