Orhan Pamuk yeni kitabında kimi anlatıyor?

Orhan Pamuk yeni kitabında kimi anlatıyor?
Orhan Pamuk yeni kitabında kimi anlatıyor?

FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

Nobelli yazar Orhan Pamuk'un yeni kitabı "Kafamda Bir Tuhaflık" çıktı. Pamuk Radikal'e verdiği röportajda kitaba dair ilginç ayrıntıları paylaştı.

Orhan Pamuk'un yeni kitabı Kafamda Bir Tuhaflık okurlarla buluştu. Pamuk'un son kitabı, diğerlerinden çok farklı özeliklere sahip. İşte Pamuk'un yarın Radikal'de yayınlanacak söyleşisinden bir kaç küçük not:

* Bu kez ben doğduktan sonra buraya gelenleri anlatmak istedim. Onlar da İstanbul 'un sahibi. Ben doğduğumda bu şehrin nüfusu 1 milyondu şimdi 15 milyon, o 14 milyon kişiyi anlatmak istedim.

* Genellikle kötü kurulmuş sosyal romanlarda orta sınıflar, kültürlüler, iyi eğitim almışlar, zenginler birey olur. Ötekiler olsa olsa sevimli, renkli bir ayrıntı olur. Bu kitapta ideolojik olarak da kültürel, siyasi olarak da yaptığım şey, yoksul kahramanın bireyliğinin herkesten önde olması. Mevlut’u kafasındaki tuhaflıkla birlikte herkesten değişik biri olduğunu, Hamlet gibi olduğunu anlattım.

* Türkiye ’de çok sert bir siyasi kavga var ve ben kitabımı iktidar ve muhalefetin kavgasına maydonoz yapmak istemem.

* Konuştuğum yoğurtucuların bozacıların sesiyle yazmak istedim.

* Kitaptaki en sevdiğim sözlerden biri kadın karakterim Mahinur Meryem’in “Türk erkekleriyle yaşadıklarımı anlatsam, Türklüğe hakaretten başım derde girer” sözü…

Yoksul kahramanım Mevlut, Hamlet gibidir