Orhan Pamuk'a Aydın Doğan Ödülü

Orhan Pamuk'a Aydın Doğan Ödülü
Orhan Pamuk'a Aydın Doğan Ödülü
Bu yıl roman dalında verilmesi kararlaştırılan Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi Orhan Pamuk oldu. Sıcağı sıcağına görüştüğümüz Orhan Pamuk, duygularını önce Radikal'e anlattı: İnsanın kendi ülkesinde ödül almasının tadı başka

RADİKAL - Her yıl sanatın farklı bir dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün bu yıl ki sahibi Nobelli yazar Orhan Pamuk oldu. Ödül açıklanır açıklanmaz yazarı yurt dışı seyahatinde yakalayıp düşüncelerini sorduk. 'Uzun zamandır Türkiye 'de bir ödül almamıştım' diyen Orhan Pamuk, Radikal'e şu açıklamayı yaptı: "Roman sanatını iyi bilen, edebiyatı sevenlerden oluşan bir jüri vardı. Jüriye çok teşekkür ediyorum. Tabii mutluyum, çünkü insanın kendi ülkesinde ödül almasının tadı başka..."
ÖDÜL OY BİRLİĞİYLE ORHAN PAMUK'A
Doğan Hızlan Başkanlığında, Prof. Dr. İnci Enginün, Prof. Dr. Nüket Esen, Semih Gümüş, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Jale Parla, Ömer Türkeş ve Metin Celal Zeynioğlu'dan oluşan Seçici Kurul 6 Şubat 2015 Cuma günü, yaptığı toplantıda oy birliğiyle ödülün Orhan Pamuk'a verilmesine kararlaştırdı. Gerekçeli kararda "Eserleri ile Türk edebiyatına romanın farklı türlerini getirdiği ve bu farklı türlerle kendisini izleyen genç romancılara yeni uygulama ufukları açtığı; burası ve ötesi, dünyevi ve uhrevi, Doğu ve Batı kutuplarını ustalıkla bir araya getirdiği; Türk romanını dünyada temsil eden ustalarımız arasında yer aldığı için" ifadesine yer verildi. 
YARATICI KİŞİLERE ÖDÜL
Aydın Doğan Ödülü, ülkemizde kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini yaratıcılarının kişiliğinde, çeşitli dallar için verilen uğraşları, özveriyi, kaliteyi ve mükemmelliğinin yanı sıra emek verenlerin çalışma ve birikimleri ile ulusal ve uluslararası platformda övgü kazananları, mesleklerine başladıkları günden bugüne kadar gösterdikleri başarılar doğrultusunda ödüllendirerek, Türk insanının kültürünü ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla veriliyor. Bugüne kadar Roman, Öykü, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Görsel Sanatlar, Şiir, Tarih, Klasik Batı Müziği, Arkeoloji, Türk Halk Müziği, Kent Mimarisi - Kent Dokusu, Resim, Moda Tasarımı, Heykel, Tiyatro ve Sinema dallarında ödüller verildi.
ADALET AĞAOĞLU VE SELİM İLERİ DE ALMIŞTI
Aydın Doğan Ödülü, geçen yıl fotoğraf alanındaki çalışmaları için Ozan Sağdıç'a verildi. Ödül 1997 yılında da roman dalında verilmiş, sahibi Adalet Ağaoğlu olmuştu. Daha önce ödülü alan bir başka edebiyatçı ise Selim İleri. Öykü dalında 2012'de verilen ödül Selim İleri'ye gitmişti.