Orhan Pamuk'la tarih sohbeti

Orhan Pamuk'la tarih sohbeti
Orhan Pamuk'la tarih sohbeti
Yarın akşam TRT Türk'teki 'Geniş Zaman' programına katılacak Orhan Pamuk, romanlarındaki tarihi ve tarihe olan ilgisini anlatacak

TRT Türk’te yayımlanan ‘Geniş Zaman’ın bu haftaki konuğuOrhan Pamuk olacak. Geçen hafta yıllardır üzerinde çalıştığı Masumiyet Müzesi’ni açan Nobel ödüllü yazar, Cem Erciyes ve Ayşe Hür’ün sorularını yanıtlayacak. Masumiyet Müzesi’yle ilgili ilk kez bir canlı yayına katılacak Pamuk, dünya çapında ilgi gören romanlarında ele aldığı tarihi konuları, tarihe olan ilgisini ve temel yaklaşımını anlatacak.

Doğu-Batı tarihi 
Orhan Pamuk, ilk romanı ‘Cevdet Bey ve Oğulları’ndan itibaren konularını geçmişten alan pek çok kitap yazmış bir edebiyatçı. Romanlarının temel meselesi olan Batı-Doğu çatışmasını pek çok kez geçmişten gelen hikâyelerle ele aldı. 16. yüzyılın Osmanlı nakkaşlarını, 17. yüzyılın müneccim ve hekimlerini, Jöntürkleri Cumhuriyet’in ilk işadamlarını, idealist mühendisleri, 70’lerin siyasi çatışmalarına taraf olan gençleri ve onların yaşadığı İstanbul ’u anlatan bir yazar olarak tanındı. ‘Beyaz Kale’, ‘Benim Adım Kırmızı’ gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçen romanlar yazdı. Pamuk’un ‘Cevdet Bey ve Oğulları’, ‘Sessiz Ev’ romanları ise Cumhuriyet’in kuruluşunu da kapsayan 100 yıllık bir değişim dönemine bakan kitaplar olarak bilinir.
‘Masumiyet Müzesi’, ‘İstanbul Hatıralar ve Şehir’ ise yakın geçmişe, o geçmişin gündelik hayatına dair ayrıntılarla zenginleşen yazarın beğenilen kitapları oldu.
Canlı yayımlanan ‘Geniş Zaman’, bir tarih programı. Her hafta gündemden, takvimden seçilen ya da kendi gündemini belirleyen bir konuyu, o konunun farklı bir uzmanıyla tartışıyor.
Demet Haselçin’in yapımcılığını üstlendiği programın sunucusu, gazeteci Cem Erciyes; sürekli konuğu ise tarihçi Ayşe Hür.
‘Geniş Zaman’ her çarşamba 22.00’de TRT Türk’te.

Masumiyet Müzesi Sempozyumu’nda Demirkubuz’la Yeşilçam’ın masumiyeti 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü, 5-6 Mayıs tarihlerinde Masumiyet Müzesi Sempozyumu düzenliyor. Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda bir araya gelecek akademisyenler, eleştirmenler, küratörler, psikanalistler, sinema ve müzik tarihçileri iki gün boyunca romanı ve müzeyi çeşitli açılardan değerlendirecek. Sempozyumun ilgi çekici bölümlerinden biri Zeki Demirkubuz’un ‘Yeşilçam’ın Masumiyeti’ üzerine Zahit Atam’la yapacağı söyleşi olacak. Bu bölümden önce 70’lerin Yeşilçam filmlerinden hazırlanmış bir gösterim yer alacak.
Masumiyet Müzesi’nin kuruluşunda emeği geçen ekip ve Orhan Pamuk’un da konuşma yapacağı sempozyumda, Demet Haselçin’in müze üzerine TRT Türk için hazırladığı belgeselin ön gösterimi de yapılacak. Açılışını MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız ve Prof. Jale Parla’nın yapacağı sempozyumda Abdullah Uçman, Murat Belge, Besim Dellaloğlu, Bilal Aydın, Engin Kılıç, Turan Karataş, Mehmet Tekin, Asuman Kafaoğlu Büke, Umut Tümay Aslan, Alaattin Karaca, Asuman Suner, Darmin Hadzibegovic, Özge Şahin Uğurel, Emre Ayvaz, Nüket Esen, Ayşe Düzkan, Talat Parman, Kaya Genç, Zeki Coşkun, Burcu Pelvanoğlu, Nazım Dikbaş, Levent Çalıkoğlu, Kıymet Daştan, Cevdet Erek, Refik Anadol, Pelin Kıvrak, Onur Karaoğlu, Handan İnci, Esin Pervane ve Türküler Özgül gibi isimler de yer alacak. Sempozyum Naim Dilmener, Nino Varon ve Murat Meriç’in hazırladığı ‘Müziğin Masumiyet Çağı’ adlı bir etkinlikle son bulacak.