Orkestraların en ünlüsü geldi

Orkestraların en ünlüsü geldi
Orkestraların en ünlüsü geldi

İlk kez İstanbul?a gelen Viyana Filarmoni Orkestrası?nı Ricardo Mutti yönetecek.

İSTANBUL - Avrupa klasik müzik tarihinin mihenk taşı sayılan Viyana Filarmoni Orkestrası, ünlü İtalyan şef Riccardo Muti yönetiminde İstanbul Müzik Festivali için ilk kez İstanbul’da. 160 yılı aşkın tarihinde Wagner, Mahler ve Boulez’in birçok eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştiren Viyana Filarmoni, bu akşam 20.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde sahneye  çıkacak. Konserde Mozart ve Schubert senfonilerinin yanı sıra Çaykovski’nin başyapıtı ‘Pathetique’ senfonisi de yorumlanacak. Konser öncesindeyse, Viyana Filarmoni Başkanı Dr. Clemens Hellsberg, ‘Viyana Filarmoni Orkestrası: Tarihi ve Önde Gelen İsimleri’ isimli bir söyleşi gerçekleştirecek. ‘Konsere Doğru’ başlıklı etkinlik, 18.30-19.30 saatleri arasında Haliç Kongre Merkezi, Ayvansaray Salonu’nda yapılacak.
Misyonunu ‘müziğin insancıl mesajını, dinleyenlerin gündelik hayatına ve bilincine iletmek’ olarak belirleyen müziğin başkentinin en ünlü orkestrası Viyana Filarmoni, 2005’te Dünya Sağlık Örgütü’nün İyi Niyet Elçisi seçildi.
Şef Ricardo Mutti, kariyeri boyunca Berlin Filarmoni’den New York Filarmoni’ye dünyanın en önemli orkestralarını yönetti. (Kültür Sanat)