Orson Welles'in son filmi nihayet tamamlanacak!

Orson Welles'in son filmi nihayet tamamlanacak!
Orson Welles'in son filmi nihayet tamamlanacak!
'Yurttaş Kane' ile tüm zamanların en iyi film listesinin başında yer alan yönetmen Orson Welles'in yarım kalan filminin 40 günlük bir para toplama kampanyasıyla gün yüzüne çıkması planlanıyor...
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com / Arşivi

Yaşasaydı 100 yaşında olacaktı ama yakın dostu ve tamamlanmamış son filminin oyuncularından Peter Bagdanovich'e göre son eserinin hâlâ gün yüzü görmemesine zaten çok üzülürdü. 24 yaşında kotardığı 'Yurttaş Kane' ile tüm zamanların en iyi film listesinin başında yer alan Welles, yıllarca Avrupa 'da yaşadıktan sonra çekimlerini tamamladığı 'Rüzgarın Diğer Tarafı/The Other Side of the Wind' ile sinema dünyasına büyük bir dönüş yapacaktı. Ne var ki bir takım yasal sorunlar ve bütçe açmazları nedeniyle rafa kaldırılan film şimdi 40 günlük bir ortak para toplama kampanyasıyla birikmesi umulan iki milyon dolarla montajı tamamlanabilecek ve gün ışığına çıkabilecek.
Yönetmen Orson Welles, 1982'de Fransa'da çekilmiş bir kare...

“Sinema adına çok heyecan verici bir gelişme. Bu yapıt tamamlandığında bir başyapıt izleyeceğimiz kesin” diyen yapımcı Filip Jan Rymsza, projenin tanıtımı için geldiği Cannes Film Festivali'nde gazetecilerle buluştu. Bir Hollywood eleştirisi olarak Welles'in kendi hayatından esinlendiği söyleyen Ryzma, “Film içinde film senaryosu var. Yani bir başka efsane olan John Huston'un canlandırdığı 70 yaşındaki bir yönetmenin yeniden şahane bir filmle Hollywood'a dönme çabasını anlatıyor. Film, bir gün içinde yaşanan olaylar etrafında dönüyor. Welles de filmi sekiz haftada çekmeyi planlamış ama 1970-1976 yılları arasında tam beş yıl sürmüş” dedi. Tüm çekimleri tamamlanan ama montajı yapılamayan film, yönetmenin 1985 yılında ölümüne kadar maalesef kasalarda kilitli kalmış.

HAYDİ BİRLİK OLALIM!
Özel basın toplantısına katılan Peter Bogdanovich, “Orson filmleri üzerinde kendi kontrolünü sağlamak ve yapımcıya bel bağlamamak için kendi parasını kendisi bulmaya çalışıyordu ve maalesef bu nedenle birkaç filmi elinden alındı, yapımcıların sanatsal kaygılarına terk edildi. Bu film onun için çok önemliydi ama çekimlerini bitirmesine rağmen bu da elinden kaçtı. Haydi birlik olalım, bir dehanın başyapıtını gün ışığına çıkarılım” dedi. Filmin bu yıl içinde, Orson Welles'in 100. doğumgünü olan 2015'te vizyona girmesi bekleniyor. Festivalin resmi seçkisi de Orson Welles'in doğum gününü bir belgesel gösterimiyle kutluyor.
Elisabeth Kapnist'in yönettiği 'Gölgeler ve Işık/Shafows and Light' adlı belgeselde sinema tarihçilerinin yanı sıra yakın arkadaşları olan sinemacılar da konuşuyor. Herkesin ortak görüşte olduğu nokta ise bir dahi olarak doğan Welles'in onca başarısına ve yaracılığına rağmen özgürce film yapma çabalarının Hollywood tarafından nasıl da engellendiği.