Orta Dünya'ya hoş geldiniz

Sayıları hiç de az olmayan
'Yüzüklerin Efendisi' fanatiklerinin bir hayali gerçek oldu. J.R.R. Tolkien'in fantastik başyapıtı 'Yüzüklerin Efendisi'nde yarattığı Orta Dünya, sinemada 'ete kemiğe büründü'.

İSTANBUL - Sayıları hiç de az olmayan
'Yüzüklerin Efendisi' fanatiklerinin bir hayali gerçek oldu. J.R.R. Tolkien'in fantastik başyapıtı 'Yüzüklerin Efendisi'nde yarattığı Orta Dünya, sinemada 'ete kemiğe büründü'. Ve şimdi beklenen an geldi çattı: Üçlemenin ilk filmi 'Yüzük Kardeşliği' gösterimde. Hem de Amerika'dan sadece iki gün sonra.
Tüm dünyada yankı uyandıran filmin yönetmen koltuğunda Peter Jackson yer alıyor. Başrollerini Elijah Wood, Sir Ian McKellen, Liv Tyler, Ian Holm ve Cate Blanchett gibi isimlerin paylaştığı filmin öyküsü 'Orta Dünya'da geçiyor. Bu hayali mekânın sakinleri ise insanlar, Hobbitler, Elfler, cüceler, büyücüler, dev Troller ve zalim Orklar...
Çalınan yüzüğün peşinde
Jackson'ın üç ayrı bölümden oluşan filminin ilk bölümü 'Yüzük Kardeşliği'nde, gezgin Hobbit Bilbo (Ian Holm), kullananı görünmez kılan sihirli yüzüğü yeraltı dünyasının kralı Gollum'dan çalar. Bu yüzük Orta Dünya'nın diğer yerlerindeki sihirli yüzükleri de kontrol edebilmektedir.
Karanlıklar Efendisi Lord Sauron da bu sihirli yüzüğün peşindedir. Orta Dünya'da yaşayan tüm ırklar, yüzüğün kötü kalpli Sauron'a geçmemesi için kötülüğün kalbinin Mordor'da yok edilmesine karar verirler.
Bu tehlikeli görev, Frodo Baggins ve yakın arkadaşı Gandalf'ın önderliğinde Hobbitler, Elfler ve insanlardan oluşan 'yüzük kardeşleri' tarafından gerçekleştirilecektir.
Cesur 'kardeşler'i iki tehlike beklemektedir:
Lordun topraklarındaki tuzaklar ve yüzüğün baştan çıkarıcı etkisi. İyiler ve kötüler arasındaki mücadele başlamıştır.
Peki filmin kahramanları cesur Hobbitler neye benziyor? Bir kere nazik ve doğaya yakınlar. Boyları kısa, kıllı ayakları var ve çiftçilikle uğraşıyorlar. Basit zevklere sahipler. Örneğin pipo içmek, yemek yemek ve hikâye anlatmak gibi.
Bir diğer ırk olan Elfler ise asil, şık ve sihirli varlıklar (Liv Tyler ve Cate Blanchett'ın Elf olması tesadüf değil!). Elfler, yapraklarla kaplı, birliklerinin kaynağı olan ağaçları koruyorlar. Sinsi, kara pelerinli yüzük Tayflarıysa ne yaşıyorlar ne de ölüler.
Filmin en heyecan verici yaratığıysa Gollum. Bunun sebebini filmin efektlerini hazırlayan Weta Dijital şirketinin başkanı Richard Taylor şöyle açıklıyor: "Smeagol adında bir Hobbit olan, ancak yüzükle karşılaştıktan sonra ürkütücü bir değişime uğrayan Gollum, şimdiye kadar görülmüş dijital yaratıkların en gelişmişi. Gollum, tümüne meydan okur!"
Müzikler de 'çeşitli'
Filmin müzikleri de Orta Dünya'nın etnik çeşitliliğine göre hazırlanmış. Howard Shore, Kuzey Afrika'ya özgü 'Raita' gibi etnik enstümanlar da kullanmış. Londra Filarmoni Orkestrası ile işbirliği içinde filmin iki saatlik müziğini ortaya çıkarmış. İlahi boyut, 60 kişilik koroyla, evrensel boyut ise 'dünya müziği'nin başarılı sanatçısı Enya'yla yakalanmış. New-age'in kraliçesi, filme iki parçasıyla katılıyor 'Aniron' ve 'May It Be'.
Orta Dünya Yeni Zelanda
Yapımcılığını Barry M. Osborne, Fran Walsh ve Tim Sanders'ın üstlendiği filmin çekim mekânı Yeni Zelanda. Yönetmenin aynı zamanda doğum yeri de olan bölge, zengin coğrafi yapısıyla 'Orta Dünya'yı temsil etmeye hak kazanmış!
Peter Jackson, yaptığı titiz seçimlerle orijinal hikâyenin hakkını vermeye ant içmiş. Filmi çekerken aklında iki nokta varmış; 'Romanı okuyanları hayal kırıklığına uğratmamak, okumayanlarıysa büyülemek'. 'Yüzyılın kitabı' seçilen bir eseri filme almak büyük bir sorumluluk gerektiriyor ne de olsa. Ve ilk tepkilere bakılırsa Peter Jackson, bu büyük yükün altından başarıyla kalkmış görünüyor.
***
'Hobbit' Jackson!
Peter Jackson, orijinal hikâyenin epik doğasınının hakkını vermek için bir tek büyük hikâye gibi filme alınması gerektiğini düşünmüş ve sinema tarihinde bir 'ilk'e daha imza atarak üç bölümlük filmi aynı anda çekmiş. Bu karar, beraberinde geniş zaman, insan gücü ve kaynak gerektimiş haliyle.
Ama durum Jackson'u yıldırmamış. Ve azimli yönetmen, 'ödüllü efekt uzmanlarından' oluşan Weta Dijital şirketiyle fiziksel bir Orta Dünya'nın yanında dijital bir evren yaratmış. Bu evrende yok yok. Sahte nehirlerden ormanlara, Hobbitlerden dev mağara Troller'ine kadar her şey mevcut.
İşin sonunda Peter Jackson hikâyeye kendini o kadar kaptırmış ki oyuncular ona sık sık 'Hobbit' demeye başlamışlar;
"Eminim bir şakaydı. Ama gerçek o ki
Hobbit yaşam tarzı yani iyi yemek, ateşin önünde rahat bir sandalye bana hoş geliyor. Özellikle bir defada üç film yaptıktan sonra."
***
İnternet sitesinde hediye yağmuru
Türkiye'de 27'si dublajlı, diğeri Türkçe altyazılı toplam 75 kopyayla gösterime girecek olan 'Yüzüklerin Efendisi'nin
bir de internet sitesi var: www.yuzuklerinefendisi.com.tr Türkçe olan siteye uğrayanlar film hakkında detaylı bilgilere ulaşmanın haricinde çeşitli
ödüller kazanma şansına sahip.
Tek yapılması gereken onlara verilen 'özel' görevi tamamlamak ve fazla altın toplamaya bakmak. Sürprizlere gelince; 50 kişiye Metis Yayınları'ndan çıkan özel ciltli 'Yüzüklerin Efendisi' kitabı. 40 kişiye filmin soundtrack albümünün CD'si, 10 kişiye de kasedi. Ve son olarak 100 kişiye filmin afişi.
İsteyenler buradan 'Yüzüklerin Efendisi'nin diğer orijinal sitelerine bağlanabilir. (Kültür Sanat)