Örümceğin ağına düşünce

Lee Tamahori'nin 'Örümceğin Maskesi' (Along Came a Spider) 'yüzyılın suçlusu'...

İSTANBUL - Lee Tamahori'nin 'Örümceğin Maskesi' (Along Came a Spider) 'yüzyılın suçlusu' olmak için akıl almaz cinayetler işleyen psikopat bir katilin ve onu bulmaya çalışan iki insanın hikâyesini anlatıyor. İlk kez dört yıl önce 'Kızları Öp' filmiyle, seyircinin karşısına dedektif/psikolog/polisiye roman yazarı Aleks Cross karakteriyle çıkan Morgan Freeman, 'Örümceğin Maskesi' için 'aynı rolü iki kez oynamama geleneğini' yıkıyor. Filmde Freeman'a, Michael Wincott ve Monica Potter eşlik ediyor. Film, James Patterson'ın aynı adlı romanından beyazperdeye aktarıldı.
Ortağı öldükten sonra emekli olmaya karar veren dedektif Aleks Cross'un huzurlu bir yaşam sürme planları, posta kutusunda bir çocuk kaçırma olayı ile ilgili notu bulmasıyla bozulur. Dedektif artık federal bir davanın tam ortasındadır. Olayda kendisine yardım etmekle görevlendirilen gizli servis ajanı Jezzie Flannigan ile iz sürmeye başlayan Cross, kısa sürede bunun basit ve alışılmış çocuk kaçırma olaylarından
çok daha karmaşık olduğunun farkına varır. Çünkü peşinde oldukları Gary Sinoji'nin amacı, 'yüzyılın suçu' olacak bir suç işleyerek, aynı zamanda başarılı bir polisiye yazarı olduğunu bildiği Cross'u bu suçun romanını yazmak zorunda bırakmaktır. (Kültür Sanat)