'Örümcek Adam çocukluğumdan beri favori kahramanım'

'Örümcek Adam çocukluğumdan beri favori kahramanım'
'Örümcek Adam çocukluğumdan beri favori kahramanım'

‘İnanılmaz Örümcek Adam’ın 28 yaşındaki başrol oyuncusu Andrew Garfield, bugün vizyona giren filmi ile ilgili soruları yanıtladı: 

‘Boy A’ ve ‘The Social Network’ten sonra sizi bir Hollywood filminde süper kahramanı canlandırmaya yönelten neydi?
Aslında, ilk başta ilgilenmemiştim. Hâlâ da çok fazla ilgimi çekmiyor. Burada, beni yönlendiren faktör Örümcek Adam karakteriydi. Üç yaşımdan beri, “Örümcek Adam” en sevdiğim kahramanlardan biri. Kendimi ona her zaman yakın hissettim. Peter Parker bir çocuk ve genç olarak her zaman deneyimlerimin aynası oldu. Her zaman onu hayal ettim. Bence zaten, küçük çocukların Örümcek Adam’ı bu kadar sevmesinin nedeni de onu kendilerine yakın hissetmeleri. Onun dünyası bize çok yakın. 

Örümcek Adam’la ilgili hatırladığınız ilk şey nedir?
Televizyonda, New York’ta binadan binaya atlayan bir kahraman… Ayrıca, tıpkı bir genç gibi konuşuyordu. İnanılmazdı, onu gözlerim açık bir şekilde izlemiştim. Bugün bile hâlâ etkisindeyim. 

Kağıt üstündeki bir süper kahramana beyazperdede hayat vermek gerçekten zor mu?
Bu sadece Örümcek Adam için zor olan bir şey değil. Bu kahramanın kendine ait, özel bir hayatı var. Burada bizim yapmamız gereken tek şey Örümcek Adam’ı olabildiğince dürüst yorumlamaktı. Bu da benim sorumluluğumdaydı. 

Size sık sık bu soru soruluyor: Tobey Maguire’dan sonra yeni bir Örümcek Adam olmak zor oldu mu?
Hayır, ben Tobey’i çok severim. Ayrıca onun oynadığı Örümcek Adam’ı ve oyunculuk tarzını da çok beğeniyorum. Benim için onun ayak izlerini takip etmek bir onurdur; ancak biz ikimiz de farklı oyuncularız. Benim oynadığım Örümcek Adam karakterinin daha farklı yönleri var. Biz ikimiz de farklı şekillerde oynadık. Bizden sonra bir başkası da başka bir şekilde oynayacak… 

Yönetmen Marc Webb’le çalışmak nasıldı?
İlk olarak, hatta ben seçilmeden önce- Marc filmin gerçeğe mümkün olduğu kadar sadık olacağını söylemişti. Bunu duyunca sevindim. Filmdeki çıkış noktamız da buydu. Aramızda bir işbirliği vardı. O, bana kıyafet seçme ve karaktere uygun hareket etme alanı bıraktı. Aynı zamanda, diyaloglarda doğaçlama yapma fırsatı da sundu. Ben de bu özgürlüğün tadını çıkarttım. 

Filmde fiziksel olarak da zorlu çekimlerin olduğu görülüyor. Sizi en çok zorlayan sahne neydi?
Evet, köprü üzerinden atlayıp bir çocuğu arabadan kurtardığım sahne zordu. Araba mesafesini ayarlamak kolay olmadı. En zor şey de böyle bir pozisyonda başaşağı kalmak… Neyse, her saniyesi acı olan bu sahnenin sonucu iyi oldu. 

Rol arkadaşınız Emma Stone ile çalışmak nasıldı?
Emma ile aramızda organik bir bağ oluştu, diyebilirim. Gwen Stacy, Peter Parker’ın ilk aşkı. İkimiz de aralarındaki ilişkiyi olabildiğince basit bir şekilde göstermeye çalıştık. Filmde doğaçlama birçok sahnemiz var.